Πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά με Μπαρέλα η Ίντερ

Η Ίντερ νίκησε με 2-1 τη Φιορεντίνα στο Τζουζέπε Μεάτσα (Σαν Σίρο), για τα προημιτελικά του ιταλικού Κυπέλλου. Οι “Νερατζούρι” πήραν την πρόκριση στα ημιτελικά, εκεί που θα αντιμετωπίσουν την Νάπολι.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Ίντερ ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, με αρκετές καλές στιγμές. Στο 5′ ο Λιρόλα βρήκε χώρο και έκανε ένα σουτ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να περνά λίγο άουτ. Στο 29′ ήταν η σειρά της Ίντερ, με τον Βεσίνο να δοκιμάζει ένα σουτ, ωστόσο ο Τερατσιάνο να μπλοκάρει.

Το γκολ για την Ίντερ ήρθε στο 44′. Ωραία συνεργασία των παικτών της Ίντερ, η μπάλα κατέληξε στον Καντρέβα που με πλασέ έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι “Νερατζούρι” μπήκαν καλύτερα. Στο 50′ ο Σάντσες έκανε ένα σου από μακριά, ωστόσο, η μπάλα “έγλυψε” το αριστερό δοκάρι. Η Φιορεντίνα βρήκε την ισοφάριση στο 60ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πούλγκας, ο Κάσερες έπιασε μια σκαστή κεφαλιά και έκανε το 1-1.

Η Ίντερ, όμως, αντέδρασε και στο 67ο λεπτό πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ, με συρτό σουτ του Μπαρέλα, έξω από την περιοχή (2-1).

Ίντερ (Αντόνιο Κόντε): Χαντάνοβιτς, Μπαστόνι, Ρανόκια, Γοδίν, Άσλεϊ Γιάνγκ, Μπαρέλα, Βεσίνο, Καντρέβα (75′ Μόουζες), Αλέξις Σάντσες (66′ Έρικσεν), Λαουτάρο Μαρτίνεζ, Λουκάκου (88′ Εσποσίτο).

Φιορεντίνα (Ιατσίνι): Τερατσιάνο, Μιλένκοβιτς, Τσετσερίνι, Κάσερες, Λιρόλα (85′ Γκαζελ), Μπενάσι, Μπαντέγι (55′ Κουτρόνε), Πούλγκαρ, Ντάλμπερτ, Κιέζα (80′ Σοτίλ), Βλάχοβιτς.