Τη νίκη η Γιουνάιτεντ, στον τελικό η Σίτι

Για τα ημιτελικά του EFL Cup, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε με 1-0 την Μάντσεστερ Σίτι στο Etihad, αλλά αποκλείστηκε λόγω της ήττας με 3-1 στο πρώτο παιχνίδι.

Η Σίτι πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Wembley την 1η Μαρτίου, εκεί όπου θα βρει την Άστον Βίλα των εννιά τελικών σε Carabao Cup. Ήταν η καλύτερη ομάδα στα δύο ζευγάρια και άξιζε την πρόκριση, παρότι δεν χρειαζόταν πολύ στο να γίνει ντέρμπι και η πρόκριση.

Πολλές χαμένες ευκαιρίες των γηπεδούχων, κάτι που πρέπει να τους προβληματίσει, ενώ ο Στέρλινγκ φάνηκε πως δεν ήθελε να πληγώσει τη Γιουνάιτεντ, καθώς είχε πολλές ευκαιρίες, αλλά παρέμεινε χωρίς γκολ απέναντι στη συμπολίτισσα.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Μάτιτς στο 35’.

Το πρώτο μέρος βρήκε τη Γιουνάιτεντ μπροστά στο σκορ. Πράγμα περίεργο, με βάση την εικόνα του αγώνα, αφού οι παίκτες του Γκουαρντιόλα ήταν πολύ ανώτεροι, αλλά δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον εκπληκτικό Ντε Χέα. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν το γκολ στη μόνη τελική τους προσπάθεια σε ολόκληρο το 45λεπτο. Και αυτό, από μία στημένη μπάλα και τον Μάτιτς που είχε να σκοράρει από το Δεκέμβριο του 2018.

Δύο σπουδαίες ευκαιρίες για τους γηπεδούχους στο 8’ και 9’. Ο Γκουντογκάν σήκωσε τη μπάλα στη περιοχή, αλλά ο Ντε Χέα έκανε τεράστια επέμβαση στην κοντινή κεφαλιά του Αγκουέρο. Λίγο αργότερα, ο Ισπανός κίπερ απέκρουσε με το πόδι σουτ του Μάχρεζ.

Ακόμα μία επέμβαση του Ντε Χέα στο 16’ στο σουτ του Αγκουέρο, αφού έπαιξε το ένα-δύο με τον Στέρλινγκ και πέρασε τον Σο.

Ο Μάτιτς έδωσε προβάδισμα στους “Κόκκινους Διαβόλους” στο 35’, κόντρα στη ροή του αγώνα. Η εκτέλεση φάουλ του Φρεντ φάνηκε ότι αποσιωπήθηκε από τον Γκουντογκάν, αλλά η μπάλα έφτασε στον Μάτις που από πολύ δύσκολη γωνία, νίκησε τον Μπράβο με πολύ δυνατό σουτ (0-1).

Το δεύτερο ημίχρονο είδε τις δύο ομάδες να μην μπορούν να πετύχουν κάποιο γκολ. Η Σίτι είχε ξανά πολλές ευκαιρίες και πιο καθαρές με δύο «έτοιμα» γκολ, στα οποία Στέρλινγκ και Νταβίντ Σίλβα είπαν όχι. Η Γιουνάιτεντ περίμενε μία φάση που θα μπορούσε να βρει ένα δεύτερο γκολ και να αγχώσει τους αντιπάλους της, αλλά η αποβολή του Μάτιτς χάλασε τα σχέδια και δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο την ανάπτυξη.

Η πρώτη φάση του δευτέρου 45λεπτου ήταν για την ομάδα του Σόλσκιερ στο 50’. Ο Τζέιμς εκτέλεσε φάουλ, αλλά η κεφαλιά του Μαγκουάιρ δεν μπόρεσε να βρει την εστία του Μπράβο.

Μοναδική χαμένη ευκαιρία του Στέρλινγκ στο 59’. Ο Ντε Μπρόινε τον έβγαλε τετ α τετ, αυτός έκοψε δεξιά για να αποφύγει τον Ντε Χέα, άργησε και εν τέλει, η προσπάθεια του πέρασε λίγο άουτ.

Στο 72’ ο Γουόλκερ επιχείρησε μακρινό σουτ, το οποίο είχε πολλά φάλτσα, αλλά ο Ντε Χέα κατάφερε να αποκρούσει.

Στο 74’ οι “Πολίτες” πέταξαν ακόμα μία ευκαιρία στα «σκουπίδια». Ο Μαγκουάιρ έχασε τη μπάλα μέσα στην περιοχή από τον Νταβίντ Σίλβα, αυτός αντί να σουτάρει, πάσαρε στον Γκουντογκάν και κόπηκε από τον Μαγκουάιρ.

Κίτρινες: Μάτιτς (52’, 76’), Ρόντρι (57’), Οταμέντι (87’), Γουάν-Μπισάκα (90+4’)

Μάντσεστερ Σίτι (Γκουαρντιόλα): Μπράβο, Κανσέλο, Οταμέντι, Ρόντρι, Γουόλκερ, Μπ. Σίλβα, Γουντογκάν, Ντε Μπρόινε (90’ Στόουνς), Στέρλινγκ, Αγκουέρο (90+3’ Ζεσούς), Μάχρεζ (68’ Ντ. Σίλβα)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Σόλσκιερ): Ντε Χέα, Σο (79’ Μάτα), Μαγκουάιρ, Λίντελοφ, Γουίλιαμς, Μάτιτς, Φρεντ, Γουάν-Μπισάκα, Λίνγκαρντ (65’ Περέιρα), Μαρσιάλ, Γκρίνγουντ (46’ Τζέιμς)