Πήρε το Derby d’ Italia η Γιούβε

Με 1-0 νίκησε η Γιουβέντους την Ίντερ στο μεγάλο ντέρμπι της Ιταλίας, για την 15η αγωνιστική της Serie A και παραμένει στην κορυφή του πρωταθλήματος με 43 βαθμούς, ενώ οι «Νερατζούρι» έμειναν τρίτοι με 29.

Σε ένα ματς με πολλά λάθη και λίγες κλασικές ευκαιρίες η Γιούβε πήρε άλλο ένα τρίποντο, χωρίς να πείσει, αφού πέρα από το τέρμα του Μάντζουκιτς και μια κεφαλιά του Ντιμπάλα, στο πρώτο ημίχρονο δεν δημιούργησε κάτι άλλο σημαντικό, στην πολύ καλά στημένη στο γήπεδο Ίντερ, η οποία μέχρι να δεχθεί το γκολ ήταν εξαιρετική σε όλες τις γραμμές του γηπέδου, ενώ είχε και τη μεγαλύτερη στιγμή στον αγώνα στο 29’ με τον Γκαλιαρντίνι να βγαίνει απέναντι από τον Σέσνι, αλλά να σημαδεύει το δοκάρι.

Τέλος το πρόσωπο του αγώνα ήταν ο Κανσέλο που έκανε αρκετές κούρσες και προσπάθησε από τα αριστερά να διασπάσει τη άμυνα των παικτών του Σπαλέτι, ενώ αυτός ήταν που έβγαλε τη σέντρα για την κεφαλιά – γκολ του Μάντζουκιτς.

Σκόρερ: 66’ Μάντζουκιτς

Κίτρινες: 7’ Πιάνιτς, 54’ Μπεντανκούρ – 55’ Πέρισιτς, 57’ Μπρόζοβιτς, 85’ Βαλέρο

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέσνι, Ντε Σίλιο, Μπονούτσι, Κιελίνι, Κανσέλο, Μπεντανκούρ, Πιάνιτς (82’ Τσαν), Ματουιντί, Ντιμπάλα (72’ Κόστα), Ρονάλντο, Μάντζουκιτς

ΙΝΤΕΡ: χαντάνοβιτς, Βρσάλικο, Σκρίνιαρ, Μιράντα, Ασαμόα, Γκαλιαρντίνι (70’ Μπαλντέ), Μπρόζοβιτς, Μάριο (77’ Μαρτίνεζ), Πολιτάνο (58’ Βαλέρο), Πέρισιτς, Ικάρντι