Πήρε το ντέρμπι η Χέρτα απέναντι στην Ουνιόν

Η 27η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα άνοιξε με το ντέρμπι ανάμεσα στην Χέρτα και την Ουνιόν στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 4-0.

Οι δύο πλευρές προσπάθησαν να απειλήσουν το αντίπαλο τέρμα, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που τα κατάφεραν. Στο 18’, ο Ιμπίσεβιτς πήρε την μπαλιά στην περιοχή και με χαμηλό σουτ την έστειλε στον κέντρο της εστίας, αλλά  Γκικιέβιτς αντέδρασε σωστά.

Σχεδόν δέκα λεπτά αργότερα (27’), το σουτ του Κούνια δεν ήταν καλό, καθώς την έστειλε κατευθείαν στα χέρια του τερματοφύλακα. Η Χέρτα συνέχισε να προσπαθεί προς το αντίπαλο τέρμα και στο 39’, ο Κούνια βρέθηκε στην μικρή περιοχή, κάνοντας το σουτ, το οποίο απέκρουσε ο τερματοφύλακας κρατώντας το 0-0.

Λίγο πριν το ημίχρονο, η Ουνιόν αντέδρασε και απείλησε το αντίπαλο τέρμα. Στο 44’, ο Άντριχ εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγα εκατοστά πάνω από το δοκάρι. Ωστόσο, τίποτα δεν άλλαξε και το 0-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Η Χέρτα μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και δεν άργησε να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης από την αρχή του ημιχρόνου. Στο 51’, ο Πλάτενχαρτ έστειλε την μπάλα στην περιοχή, όπου ήταν ο Ιμπίσεβιτς αμαρκάριστος και με κεφαλιά έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Δύο λεπτά αργότερα (53’), ο Λουκεμπακιό δέχτηκε την πολύ καλή πάσα από τον Ιμπίσεβιτς και με ψυχραιμία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Στο 61’, ο Ιμπίσεβιτς συνεργάστηκε όμορφα με τον Κούνια, ο οποίος από την άκρη της περιοχής έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία, σημειώνοντας το 3-0.

Οι παίκτες της Χέρτα ήταν ασταμάτητοι καθώς σημείωσαν ακόμα ένα γκολ στο 77’. Ο Πλατενχάρν εκτέλεσε το κόρνερ, στέλνοντας την μπάλα στην μικρή περιοχή, όπου ήταν ο Μπογιάτα και με μια έξοχη κεφαλιά έκανε το 4-0. Οι φιλοξενούμενοι δεν έγιναν καθόλου απειλητικοί και οι αλλαγές δεν βοήθησαν με αποτέλεσμα το 4-0 να μείνει ως το τέλος.

Κίτρινες: Λουκεμπακιό, Γκρούγιτς – Παρένσεν

Χέρτα Βερολίνου: Γιαρστάιν, Πλάτενχαρτ, Τορουναρίγα, Μπογιάτα, Πέκαρικ, Σκιέλμπρεντ (81’ Σάμαρντζιχ), Γκρούγιτς, Κούνια (66’ Μίτελνταντ), Νταρίντα (80’ Μάιερ), Λουκεμπακιό (76’ Ντιλροσούν), Ιμπίσεβιτς (75’ Πιάτεκ)

Ουνιόν Βερολίνου: Γκικιέβιτς, Χιούμπνερ, Φρίντριχ, Παρένσεν, Τρίμελ, Πρέμελ, Άντριχ (72’ Κρόος), Ριιτσέλ (63’ Ρίερσον), Ινγκβάρτσεν (57’ Ούτζα), Μπίλτερ (63’ Μάλι), Άντερσον (72’ Πόλτερ)