Πήρε το ντέρμπι και την πρόκριση η Λυών, με εξάρα στους “4” η Παρί

Για την προημιτελική φάση του κυπέλλου Γαλλίας, η Λυών νίκησε με 1-0 τη Μαρσέιγ και πήρε την πρόκριση στους “4”  του κυπέλλου, ενώ στο άλλο ματς η Παρί Σεν Ζερμέν διέλυσε εκτός έδρας με 1-6 τη Ντιζόν.

Στο πρώτο μέρος και οι δύο ομάδες ήταν επιφυλακτικές, προσπάθησαν να έχουν την ροή του παιχνιδιού, με την Μαρσέιγ να έχει την κατοχή, να δημιουργεί δύο φάσεις που όμως δεν ήταν αρκετές για να απειλήσουν τον Λόπες. Στο δεύτερο ημίχρονο η Λυών ανέβασε την απόδοση της, έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ντεμπελέ να αστοχεί στο πέναλτι που κέρδισε η ομάδα αλλά η Λυών λυτρώθηκε με τον Αουάρ στο 81΄και πανηγύρισε την πρόκριση.

Η πρώτη καλή ευκαιρία ήταν για  την Μαρσέιγ. Στο 5ο λεπτό  ο Ζερμέν μετά από μια ωραία πάσα, βρέθηκε σε καλή θέση, αλλά το σουτ πέρασε απελπιστικά  έξω από το δεξί δοκάρι.

Η μπάλα έφτασε στον Παγιέτ στο 16′, σούταρε από καλό σημείο, όμως η μπάλα πέρασε ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 30′ ο  Χουσέμ Αουάρ έβγαλε την πάσα μέσα στην περιοχή, αλλά ο Πελέ πρόλαβε και μάζεψε τη μπάλα πριν δημιουργηθεί κίνδυνος.

Ο Σακάι βρίσκει την μπάλα με το χέρι στο 69′, στην αρχή ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι, αλλά στη συνέχεια τον ειδοποίησαν από το VAR να ελέγξει την φάση και αφού την είδε, έδωσε πέναλτι.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Ντεμπελέ έστησε την μπάλα, την έστειλε προς την δεξιά πλευρά, αλλά ο Πελέ έπεσε σωστά και απέκρουσε.

Στο 81΄ο Τραορέ που έβγαλε σε καλή θέση τον Αουάρ και εκείνος μέσα από την περιοχή, έδειξε ψυχραιμία, νίκησε τον Πελέ και έκανε το 1-0.

Λυών: Λόπες, Τετέ, Άντερσεν, Ντεναγιέρ, Κορνέ, Κακερέ, Τουσάρ(51΄Μέντες), Αουάρ, Εκαμπί, Τεριέ(77΄Τραορέ), Ντεμπελέ

Μαρσέιγ: Πελέ, Σαρ, Καμαρά, Γκονθάλεθ, Σακάι, Ρονζιέρ, Στρόουτμαν(85΄Καουί), Σανσόν, Λόπεζ(87΄Σαμπρόλ), Παγιέτ(73΄Ακέ), Ζερμέν

Ντιζόν- Παρι ΣΖ 1-6

Στο παιχνίδι που προηγήθηκε  για το κύπελλο, η Παρί  δεν δυσκολεύτηκε να πάρει την πρόκριση επί της Ντιζόν με 1-6 και πέρασε και αυτή στους “4”.

Ο Πάμπλο Σαράμπια πέτυχε 2 γκολ για την ομάδα του Τόμας Τούχελ, από ένα πέτυχαν οι Κιλιάν Μπαμπέ και Τιάγκο Σίλβα, ενώ οι Λωτόα  και Κουλιμπαλί πέτυχαν αυτογκόλ εις βάρος της ομάδας τους.

Οι πρωταθλητές Γαλλίας μετά από αυτή την νίκη τους, έφτασαν τις 10 διαδοχικές επιτυχίες σε όλες τις διοργανώσεις και επέκτειναν το αήττητο σερί τους στους 23 αγώνες.