Βάσεις πρόκρισης στο Κύπελλο Ιταλίας έβαλε η Νάπολι

Ίντερ και Νάπολι διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο «Τζουζέπε Μεάτσα», με τους Ναπολιτάνους να νικούν με 0-1, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι των ημιτελικών του κυπέλλου Ιταλίας. Με αυτή την νίκη η Νάπολι έβαλε γερες βάσεις πρόκρισης με το γκολ εκτός έδρας. Αν τελικά πάρει το εισιτήριο πρόκειται να αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Μίλαν-Γιουβέντους.

Δυνατά στο παιχνίδι μπήκαν οι φιλοξενούμενοι και μόλις στο 11’ ο Μέρτενς βρέθηκε αμαρκάριστος ώστε να πάρει μία πάσα στην άκρη της περιοχής έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Λίγα λεπτά αργότερα (17’) ο Μαρτίνεθ έχασε ευκαιρία να σκοράρει για την Ίντερ. Σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους πήρε την κεφαλιά, αλλά έστειλε την μπάλα πολύ πάνω από τα δοκάρια.

Δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα (45’+2’) ο Ζιελίνσκι πήρε μια πάσα ακριβείας βαθιά μέσα στην περιοχή, επιχείρησε το σουτ αλλά ο τερματοφύλακας αρνήθηκε.

Τελικά οι Ναπολιτάνοι ήταν εκείνοι του άνοιξαν το σκορ στο 57’ ο Φαμπιάν Ρουίθ Πένια διέσπασε την άμυνα και σκόραρε ένα καταπληκτικό γκολ λίγο έξω από την περιοχή. Η μπάλα πήγε ακριβώς δίπλα στο αριστερό δοκάρι με τον τερματοφύλακα να μην μπορεί να αντιδράσει.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι με την Ίντερ να χάνει μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις με τον Αμπρόσιο, ωστόσο η κακή προσπάθεια που έκανε από κοντά κατέληξε στα χέρια του Οσπίνα.

Ίντερ (Κόντε): Παντέλι, Σκρίνιαρ (46′ Ντ’Αμπρόζιο), Ντε Φράι, Μπαστόνι, Μόουζες (74′ Σάντσες), Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Σένσι (67′ Σένσι), Μπιράγκι, Λουκάκου, Λαουτάρο

Νάπολι (Γκατούζο): Οσπίνα, Ντι Λορέντζο, Μανωλάς, Μαξίμοβιτς, Μάριο Ρούι, Φαμπιάν Ρουίς, Ντέμε, Ζιελίνσκι, Καγιεχόν (78′ Πολιτάνο), Μέρτενς (73′ Μίλικ), Ελμάς