Πισωγύρισμα για την ΑΕΚ με ήττα από τον ΠΑΣ Γιάννινα

Νικηφόρα πέρασε ο ΠΑΣ Γιάννινα από το ΟΑΚΑ κόντρα σε μια ΑΕΚ δραστήρια μόνο στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας αντίπαλο και τα δοκάρια!

Ο ΠΑΣ Γιάννινα επιστρέφει στις νίκες κόντρα στην φορμαρισμένη ΑΕΚ και επικράτησε με 0-2 στο ΟΑΚΑ, για την 19η αγωνιστική της Super League.

Η Ένωση έχασε το αήττητο σερί της, αλλά και τη δεύτερη θέση, καθώς παρέμεινε στους 37 βαθμούς. Αν και οι “κιτρινόμαυροι” ήταν πιο δραστήριοι στο δεύτερο ημίχρονο, στάθηκαν άτυχοι με δύο δοκάρια του Ολιβέιρα και του Μάνταλου.

31 χρόνια μετά ο ΠΑΣ πετυχαίνει μια ιστορική νίκη και ένα τεράστιο διπλό, σφραγίζοντας το τρίποντο μετά από επτά παιχνίδια στο πρωτάθλημα και έφτασε τους 18 βαθμούς.

Σκόρερ για την ομάδα των Ιωαννίνων ήταν ο Κριζμάν στο πρώτο ημίχρονο από την άσπρη βούλα, ενώ τη νίκη κλείδωσε πριν την λήξη ο Λεό.

Τα πρώτα λεπτά η ΑΕΚ κυκλοφορούσε τη μπάλα και αναζητούσε χώρους προς την εστία του Λοντίγκιν, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Πρώτη ευκαιρία στην αναμέτρηση ήταν για τον ΠΑΣ στο 9’, ο Μπρένερ κατέβασε υπέροχα την μπάλα, μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά ο Αθανασιάδης απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Ένα λεπτό αργότερα, έπειτα από ατομική προσπάθεια του Τάνκοβιτς, γύρισε στον Σιμόες που έκανε το φαλτσαριστό σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ

Η Ένωση είχε την κατοχή, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που είχαν χάσει την καλύτερη ευκαιρία του αγώνα, όπως και αυτοί που προηγήθηκαν.

Στο 30’ ο  Ινσούα προσπάθησε να απομακρύνει τη μπάλα μέσα στην περιοχή, αλλά ο Παντελάκης πρόλαβε, με αποτέλεσμα να τον βρει στη γάμπα, με τον Μανούχο να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Κρίζμαν ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Αθανασιάδη για το 0-1.

Για πρώτη φορά στην ιστορία του ο ΠΑΣ οδηγήθηκε στα αποδυτήρια με σκορ υπέρ του επί της ΑΕΚ, μετά το πέναλτι του Κριζάν στο 30’. Αντίθετα η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να βρει το σκορ της ισοφάρισης, έχοντας θέμα με στην αριστερή πλευρά με τον Ινσουα.

Αναδιοργανωμένη μπήκε στο δεύτερη ημίχρονο η Ένωση και απείλησε δύο φορές της εστία του Λοντίγκιν. Στο 50’ ο Γκαρσία εκτέλεσε το φάουλ απ’ τα δεξιά, ο Σβαρνας έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Οικονομόπουλος πρόλαβε και έβγαλε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Αμέσως μετά το κόρνερ ο Μάνταλος μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ με το αριστερό, αλλά η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε άουτ.

Το δοκάρι του Λοντίγκιν για ακόμα μια φορά δεν έκανε το χατίρι στην ΑΕΚ, στο 64’ μετά το δυνατό σουτ του Ολιβέιρα απ’ το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα βρήκε στη συμβολή των δοκαριών.

Στο 75’ ο ΠΑΣ έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του, Λεό βγήκε τετ α τετ με τον Αθανασιάδη, αλλά ο γκολκίπερ της ΑΕΚ απέκρουσε εντυπωσιακά με το κεφάλι, ενώ στη συνέχεια της φάσης, το σουτ του Γάλλου κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Η μπάλα είχε βρει στο χέρι του, οπότε και να είχε σημειώσει γκολ δεν θα μετρούσε.

Ο Λεό έδωσε την χαριστική βολή στην ΑΕΚ στο 87’, εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Σβάρνα, βγήκε στην αντεπίθεση και πλάσαρε τον Αθανασιάδη, “κλειδώνοντας” τη νίκη και το 0-2.

Σκόρερ: 30’ Κριζμάν, 87’ Λεό

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Ινσούα(46’ Λόπεζ), Σιμάνσκι(75’ Μαχαίρας), Σιμόες, Γαλανόπουλος(46’ Ανσαριφάρντ), Γκαρσία(70’ Αλμπάνης), Τάνκοβιτς(46’ Μάνταλος), Ολιβέιρα

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Οικονομόπουλος(77’ Ελευθεριάδης), Παντελάκης, Κάργας, Πίρσμαν, Σιόντης(26’ Λιάσος),  Ντομίνγκεθ, Καρτάλης, Μπρένερ(63’ Σαλιακας), Μπατίστ, Κρίζμαν(63’ Παμλιδης)