Πλησιάζει και καραδοκεί στην κορυφή η Μπαρτσελόνα

Νίκη που την έφτασε σε απόσταση αναπνοής από την πρωτοπόρο Ατλέτικο Μαδρίτης, πέτυχε η Μπαρτσελόνα.

Με ενα γκολ σε κάθε ημίχρονο η Μπαρτσελόνα άλωσε το “Σαδάρ”, επικρατώντας με 0-2 της Οσασούνα για την 26η αγωνιστική στην La Liga και συμπλήρωσαν 15 ματς αήττητοι στο πρωτάθλημα, έχοντας 12 νίκες και 3 ισοπαλίες σε αυτό το διάστημα. Με αυτή τη νίκη οι Μπλαουγκράνα έφτασαν τους 56 βαθμούς, -2 από την Ατλέτικο Μαδρίτης και την κορυφή.

Το σκορ για τους παίκτες του Ρόναλντ Κούμαν άνοιξε με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Τζόρντι Άλμπα, με τον αριστερό μπακ της “Μπάρτσα’ να δέχεται πάσα στον κενό χώρο από τον Μέσι και να αφήνει άγαλμα τον κίπερ Ερέρα με ένα σπάνιας ομορφιάς σουτ με το αριστερό από πλάγια θέση.

Οι Καταλανοί είχαν τον έλεγχο του αγώνα και στο 83′ σφράγισαν την νίκη τους  με ένα ακόμα εντυπωσιακό γκολ του  Ιλάις Μορίμπα που με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και πανηγύρισε έξαλλα το παρθενικό του γκολ με τη φανέλα των μπλαουγκράνα σε ηλικία μόλις 18 ετών.

Βαγιαδολίδ- Χετάφε 2-1

Αν και η Χετάφε απείλησε αρκετά, η Βαγιαδολίδ πανηγύρισε τη νίκη με 2-1 για την την 26η αγωνιστική της La Liga, ανεβαίνοντας στους 25 βαθμούς και πήρε ανάσα για την παραμονή. Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι έμειναν στους 27 βαθμούς.

Αγωνιστικά, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Πλάνο στο 14’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Γουάισμαν στο 27’. Η Χετάφε μείωσε σε 2-1 με τον Μάτα στο 37’, όμως το σκορ παρέμεινε έτσι μέχρι το τέλος, με τον σκόρερ να αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη στο 85’.

Έλτσε- Σεβίλλη 1-2

Με το ίδιο σκορ ηττήθηκε και η Σεβίλλη, η οποία γνώρισε ήττα σοκ 1-2 από την προτελευταία της βαθμολογίας Έλτσε. Η ομάδα του Τζουλιέν Λοπετέγκι γνώρισε έτσι τη δεύτερη διαδοχική ήττα της στη La Liga, παραμένοντας στην τέταρτη θέση με 48 βαθμούς και στο -5 από την τρίτη Ρεάλ Μαδρίτης.

Η Έλτσε άνοιξε το σκορ στο 70′ με εξαιρετικό σουτ του Γκούτι και στο 76’ ο Καρίγιο ανέβασε του σκορ στο 2-0 με κεφαλιά. Το μόνο που κατάφερε η Σεβίλλη ήταν να μειώσει στο 90′, με κεφαλιά του Ντε Γιόνγκ.

Κάντιθ- Εϊμπάρ 1-0

Με την τελευταία νίκη της Κάντιθ στη La Liga να χρονολογείται στις 10 Ιανουαρίου, τελικά κατάφερε να επικρατήσει της  Εϊμπάρ με 1-0 στο «Ραμόν ντα Καράνθα» και επέστρεψε στις επιτυχίες, χάρη σε μία κοντινή κεφαλιά του Νεγρέδο στο 40ο λεπτό του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν έτσι στο +6 από την Εϊμπάρ, η οποία παραμένει εντός ζώνης υποβιβασμού.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μοναδική ευκαιρία για την ισοφάριση στο 57’, όμως ο τερματοφύλακας τους Ντμίτροβιτς, εκτέλεσε τι πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του για χέρι άλλα είδε τον Λεντέσμα, να τι αποκρούει.