Premier League: Ανατροπή στο τέλος για τη Λέστερ

Ισοπαλία στο Villa Park στο Άστον Βίλα – Γουλβς, ενώ “διπλό” στο Σέφιλντ πήρε η Σαουθάμπτον και η Λέστερ στο Amex Stadium.

Για την 28η αγωνιστική της Premier League, από έναν πόντο πήραν οι Άστον Βίλα με τη Γουλβς (0-0), ενώ η Σαουθάμπτον νίκησε μέσα στο Σέφιλντ με αντίπαλο την Γιουνάιτεντ (0-2)όπως και η στον Λέστερ στο Μπράιτον (1-2) .

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Σαουθάμπτον 0-2 (Πράους 32′, Άνταμς 49′)

Στο Μπράμαλ Λέιν του Σέφιλντ, η τοπική Γιουνάιτεντ ηττήθηκε με 0-2 από την Σαουθάμπτον και παρέμενε στην τελευταία θέση με 14 βαθμούς ενώ οι “Άγιοι” που έβαλαν τέλος στο αρνητικό τους σερί τεσσάρων παιχνιδιών χωρίς νίκη ανέβηκαν στην 14η θέση με 33.

Η Σαουθάμπτον άνοιξε το σκορ στο 32ο λεπτό με τον Γουόρντ Πράους. Ο Άγγλος μέσος ήταν ο εκτελεστής του πέναλτι που κέρδισε ο Ινγκς από τον Αμπαντού και με υποδειγματική εκτέλεση νίκησε τον Ράμσντειλ ο οποίος έπεσε στην σωστή γωνία.

Η Σαουθάμπτον έκλεισε το σκορ λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους. Πιο, συγκεκριμένα ο Άρμστρονγκ έκανε την προσπάθεια και πάσαρε την κατάλληλη στον Άνταμς που έγραψε το τελικό 2-0.

Άστον Βίλα – Γουλβς 0-0

Σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι στο Βίλα Παρκ του Μπέρμιγχαμ, Άστον Βίλα και Γουλβς έμειναν στο μηδέν.

Το αποτέλεσμα δεν ευνόησε κανένα από τους δύο αντιπάλους καθώς δεν μπόρεσαν να πάρουν το τρίποντο για να φτάσουν κοντά στις θέσεις της Ευρώπης. Δηλαδή, ο ένας βαθμός που μοιράστηκαν Άστον Βίλα και Γουλβς άφησαν την γηπεδούχο στην 9η θέση με 40 πόντους ενώ η Γουλβς βρίσκεται στην 11η με 35.

Μπράιτον – Λέστερ 1-2 (Λαλάνα 10′ – Ιχενάτσο 62′, Αμαρτέϊ 87′)

Στο Μπράιτον η Λέστερ με ανατροπή νίκησε με 1-2 την ομώνυμη ομάδα και ανέβηκε στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 53 πόντους, η Μπράιτον με τη σειρά της έμεινε στην 16η θέση με 26 βαθμούς.

Ο Λαλάνα έδωσε κεφάλι στο σκορ για τους γηπεδούχους στο 10ο λεπτό με όμορφο τελείωμα.

Η Λέστερ ισοφάρισε με τον Ιχενάτσο στο 62′ ύστερα από τελική πάσα του Τίλεμανς και την ανατροπή ολοκλήρωσε ο Άμαρτεϊ με κεφαλιά μετά το κόρνερ του Ολμπράϊτον στο 87ο λεπτό.