Ποδόσφαιρο Γυναικών: Φιλική νίκη της Εθνικής Ελλάδας επί του Ισραήλ

Φιλική νίκη πήρε η Εθνική Ποδοσφαίρου Γυναικών κόντρα στο Ισραήλ.

Σε φιλικό παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο, η Εθνική Γυναικών νίκησε 1-0 το Ισραήλ. Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Γιώργος Κυριαζής είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε αρκετές παίκτριες, συνολικά θετικό το αγωνιστικό πρόσημο της ελληνικής ομάδας.

Η Εθνική ήταν καλύτερη και έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα στο α΄ ημίχρονο, ενώ ΄το β΄ μέρος ήταν πιο ισορροπημένο. Η Ελλάδα πέτυχε το 1-0 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα με αυτογκόλ της Νάκαβ στο 35΄.

Ελλάδα: Χατζηχαρίστου (46΄ Παπακωνσταντίνου), Μήτκου, Γεωργίου (68΄ Πατερνά), Κακαμπούκη (72΄ Στράντζαλη), Σιδηρά, Μάρκου, Σαρρή (68΄ Πούλιου), Νεφρού, Μωραΐτου (46΄ Κοτσάκη), Κόγγουλη (68΄ Σπυριδωνίδου), Παλαμά.

Ισραήλ: Μπέιλιν, Νάκαβ, Άχτελ, Άβιταλ, Σελίμχοτζιτς, Κούζνετσοβ, Κατς (81΄ Ρεβάχα), Ζέντελ, Σάραμπι, Σταϊνσνάιντερ, Τσίτμαν.

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά τη Δευτέρα 21/2 στις 11:00.