Premier League: Δύσκολες νίκες για Λίβερπουλ και Τσέλσι

Με νίκες προχώρησαν Λίβερπουλ και Τσέλσι, αν και έφτασαν προ των πυλών να χάσουν βαθμούς.

Για την 26η αγωνιστικής της Premier League, η Λίβερπουλ νίκησε με 3-1 της Νόριτς, ενώ η Τσέλσι πήρε το διπλό με 0-1 από την Κρίσταλ Πάλας.

Στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου, Γουέστ Χαμ και Νιούκαστλ έμειναν στο 1-1. Ο Ντόουσον στο  32′ άνοιξε το σκορ στα Σφυριά και ο Γουίλοκ στο 45+1′ χάρισε τον βαθμό στις καρακάξες. Στο Εμιρέιτς, η Άρσεναλ επικράτησε με 2-0 της Μπρέντφορντ με δράστη τον Έμιλ Σμιθ-Ρόου στο 48ο λεπτό και τον Σακά στο 80ο. Στο Βίλα Παρκ, η Άστον Βίλα παρόλο που έχασε σωρεία ευκαιριών και ήταν καλύτερη έχασε με 0-1 από την Γουότφορντ με τον Ντένις στο 78′ να γίνει το τρίποντο στις σφήκες.

Στο Μπράιτον, η ομώνυμη ομάδα ηττήθηκε με 0-3 από τη Μπέρνλι. Οι φιλοξενούμενοι οι πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Βέγκχορστ στο 21′, έκαναν δύο τα τέρματα τους στο 40′ με τον Μπράουνχιλ και έγραψαν το τελικό 0-3 με τον βετεράνο Άαρον Λένον στο 69ο λεπτό.

Η Λίβερπουλ με είκοσι λεπτά καλό ποδόσφαιρο νίκησε με 3-1 τη Νόριτς. Τα καναρίνια πάγωσαν το Άνφιλντ στο 48′ με το γκολ του Ράσιτσα. Οι Ρεντς βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης με τον Μανέ στο 64′ μετά από ασίστ του Τσιμίκα και τρία λεπτά αργότερα, ο Σαλάχ ολοκλήρωσε την ανατροπή. Ο Ντίας στο 81′ υπέγραψε το τελικό 1-3 για την επικράτηση των Ρεντς. Στο Σεντ Μέρις, η Σαουθάμπτον πήρε το τρίποντο με 2-0 κόντρα στην Έβερτον με τον Άρμστρονγκ στο 52′ να δίνει έναυσμα για πανηγυρισμούς και στο 84′ ο Λονγκ έκανε το 2-0.

Αν και δυσκολεύτηκε, η Τσέλσι πέρασε από το Σέλχερστ Παρκ της Κρίσταλ Πάλας με 0-1 χάρη σε τέρμα του Χακίμ Ζιγιέχ στο 89ο λεπτό.