Ποδόσφαιρο Γυναικών: Χατ τρικ σε 154 δευτερόλεπτα από την Κοσοβάρε Ασλάνι

Τρία τέρματα μέσα σε 154 δευτερόλεπτα πέτυχε η Κοσοβάρε Ασλάνι για τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Στην ιστορία έμεινε η Κοσοβάρε Ασλάνι στη νίκη της Ρεάλ Μαδρίτης κόντρα στη Βαλένθια.

Συγκεκριμένα, η 31χρονη Σουηδέζα επιθετικός της “Βασίλισσας”, στη νίκη με 3-1 επί της Βαλένθια σκόραρε και τα τρία τέρματα της ομάδας της, σε διάστημα 154 δευτερολέπτων!

Στο 67′ λεπτό, με απευθείας εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ, ένα λεπτό μετά με ωραίο ψηλοκρεμαστό πλασέ έκανε το 2-0, και στο 70′ “έγραψε” το τελικό 3-0.

Αυτό το χατ τρικ, είναι το γρηγορότερο στην ιστορία του ποδοσφαίρου γυναικών και το τρίτι γρηγορότερο γενικότερα στην ιστορία του ποδοσφαίρου.

Το γρηγορότερο, ανήκει στον συμπατριώτη της, Μάγκνους Άρβιντσον, όπου το 1995 με τη φανέλα της Χέσλεχολμ σκόραρε τρία τέρματα σε 89 δευτερόλεπτα επί της Λαντσκρόνα, για τη δεύτερη κατηγορία του σουηδικού πρωταθλήματος. Δεύτερος είναι ο Σκωτσέζος Τόμι Ρος το 1964, με τη φανέλα της Ρος Κάουντι επί της Νέιρν Κάουντι που το πέτυχε σε 90 δεύτερα.

Ύστερα από αυτή τη νίκη, η Ρεάλ Μαδρίτης βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας με 37 βαθμούς, με πρωτοπόρο τη Μπαρτσελόνα που έχει 45. Η Βαλένθια είναι 9η με 21 βαθμούς.