Ποδόσφαιρο Γυναικών: Με εξάρα ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός

Με νίκη 6-0 επί των Βριλησσίων ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός τη διαδρομή του στο πρωτάθλημα της Β Εθνικής γυναικών ποδοσφαίρου.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με το επιβλητικό 6-0 τα Βριλήσσια στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Β Εθνικής δείχνοντας με το καλημέρα ότι θα είναι από τα φαβορί για την άνοδο.

Τα γκολ της νίκης, η οποία αφιερώθηκε στην Χαρά Δημητρίου, για την ομάδα του κοόυτς Χαραλαμπίδη πέτυχαν οι Κοκοτσάκη(2), Ντζανή(2), Νταρζάνου και Μπριάνα.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυναμικά και προηγήθηκε με 1-0, μόλις στο 3ο λεπτό με γκολ της Νταρζάνου που η ομάδα το αφιέρωσε στην τραυματία Χαρά Δημητρίου. Στο 35’ η Ντζάνη πέτυχε το δεύτερο γκολ για τον Παναθηναϊκό, ενώ η Κοκοτσάκη τέσσερα λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το 3-0.Στο 45’ η Ντζάνη πέτυχε το δεύτερο προσωπικό της γκολ και το τέταρτο για τον ΠΑΟ με απευθείας εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από την περιοχή ύστερα από το κερδισμένο φάουλ της Νταρζάνου.

Το «τριφύλλι» είχε την απόλυτη κατοχή της μπάλας και δημιούργησε ωραίες φάσεις και αρκετές τελικές, ενώ δεν απειλήθηκε καθόλου η εστία του με το πρώτο ημίχρονο να λήγει 4-0.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τις Ανδρή,  Ντζάνη, Νταρζάνου, Καμαριανού, Λόγου, Τσιρούλη, Δεσπολλάρη, Δέλιου, Κουκουλοπούλου, Μπριάνα και Κοκοτσάκη, ενώ στο δεύτερο μισό αγωνίστηκαν και οι Σιαφαρίκα, Ιωάννου, Μαρουδίτση, Γρηγοροπούλου και Ανδρικοπούλου.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε λίγο στο δεύτερο μισό με τον κόουτς Χαραλαμπίδη να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριές του, ωστόσο στο 60’ η Μπριάνα έκανε το 5-0.

Τέλος, στο 81’ η Κοκοτσάκη σημείωσε το δεύτερό της τέρμα διαμορφώνοντας και το τελικό 6-0 υπέρ του «τριφυλλιού».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Γιάννης Χαραλαμπίδης δήλωσε στο επίσημο σάιτ του Ερασιτέχνη: «Ήταν η πρώτη μας νίκη. Κάναμε καλή εμφάνιση, βέβαια πρέπει να βελτιώσουμε την τελική μας προσπάθεια. Είχαμε πολλές τελικές αλλά θεωρώ ότι για πρώτο παιχνίδι ήταν ικανοποιητική η εμφάνιση. Θα μπούμε σε καλύτερο ρυθμό στη συνέχεια και κάθε παιχνίδι το βλέπουμε ξεχωριστά, να πάρουμε τους βαθμούς γιατί το πρωτάθλημα είναι μεγάλο».