Ποδόσφαιρο γυναικών: Νίκη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος για τον Παναθηναϊκό

Νίκη για τον Παναθηναϊκό στην πρεμιέρα της Α Εθνικής γυναικών.

Ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα από το Ρέθυμνο επικρατώντας με 1-0 της ΡΕΑ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α Εθνικής γυναικών σε μια ιστορική στιγμή για το τμήμα.

Σκόρερ για τις “πράσινες”  ήταν η Ντόμοντ στο 75ο λεπτό της αναμέτρησης.

Το «τριφύλλι» είχε κάποιες καλές φάσεις στο πρώτο ημίχρονο και απείλησε την εστία των γηπεδούχων, ωστόσο δεν κατάφερε να φτάσει στο γκολ με το πρώτο μισό να λήγει 0-0.

Με την επιστροφή ο ΠΑΟ είχε μια καλή ευκαιρία στο 49’ με την Κοκοτσάκη που βρήκε δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε ύστερα από υπόδειξη οφσάιντ.

Στο 74’ όμως,  ήρθε το πολυπόθητο γκολ για τον Παναθηναϊκό από την Τσέλσι Ντόμοντ που με ωραίο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 που ήταν και το τελικό σκορ στο Ρέθυμνο.

Ρ.Ε.Α. (Ν. Κυριακόπουλος – Α. Πλατής): Κοτσάκι, Βορριά, Σολίς, Παντερή (81’ Γκάτσου), Κελαϊδή (74’ Τσικουδάκη), Εράσο, Μαρκουτσά, Μπράμε, Ματέους, Δαφέρμου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Χαραλαμπίδης): Δημητροπούλου, Νεφρού, Δημητρίου (54’ Τσιρούλη), Κακαμπούκη, Σιδηρά, Κατωπόδη (82’ Σιαφαρίκα), Μάια, Ρόγκαν, Κανέλλου (54’ Ντόμοντ), Νταρζάνου, Κοκοτσάκη (82’ Λόγου).