Κύπελλο μπάσκετ γυναικών: Άνετα στην επόμενη φάση ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα και άνετα την Νίκη Λευκάδας και προκρίθηκε στους “8” του κυπέλλου Ελλάδας στο μπάσκετ γυναικών.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε την Νίκη Λευκάδας με 67-57 και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του κυπέλλου Ελλάδας στο μπάσκετ γυναικών εκεί όπου θα αντιμετωπίσει όπως και πέρσι τον Ολυμπιακό.

Η αναμέτρηση, παρόλο που γηπεδούχος ομάδα ήταν η Νίκη Λευκάδας, πραγματοποιήθηκε στο κλειστό της Λεωφόρου εξελίχθηκε σε άνετη επικράτηση για τον Παναθηναϊκό ο οποίος είχε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ και χωρίς να απειληθεί καθόλου έφτασε στην νίκη και στο ροζ φύλλο αγώνα.

Η Νίκη Λευκάδας άσκησε πίεση μόνο στην τρίτη περίοδο όταν και κατάφερε να μειώσει στους 5 πόντους τη διαφορά χωρίς όμως να έχει συνέχεια καθώς ο Παναθηναϊκός σοβαρεύτηκε και κλείδωσε την νίκη-πρόκριση και το ραντεβού με τον Ολυμπιακό.

Το «τριφύλλι» ήταν ανώτερο και από την αρχή πέρασε σε θέση οδηγού ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο 11-17. Στη συνέχεια, η Νίκη Λευκάδας βρήκε τον τρόπο να πλησιάσει στο καλάθι (29-27) λίγο πριν το ημίχρονο. Με εύστοχο τρίποντο της Ρέιντζ και συνεχόμενους πόντους από Σταμολάμπρου και Τζόουνς, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά +9 (36-27) υπέρ των «πρασίνων».

Με την επιστροφή στο παρκέ ο Παναθηναϊκός διατήρησε τον έλεγχο και παρά τις προσπάθειες της Λευκάδας για αντεπίθεση, κράτησε τη διαφορά στο +10 (35-45) μέχρι και τα μισά της περιόδου. Στα επόμενα λεπτά όμως το «τριφύλλι» δέχτηκε ένα επιμέρους σερί 10-5 και το δεκάλεπτο έληξε 45-50. Παρόμοια ήταν η εικόνα του αγώνα και στην τελευταία περίοδο με τις «πράσινες» να παίρνουν τελικά τη νίκη με 67-57.

Η προπονήτρια του Παναθηναϊκού, Ελένη Καπογιάννη δήλωσε: «Σίγουρα είναι το πρώτο ματς και είναι λογικό να υπάρχει νευρικότητα.  Η αστοχία μας σήμερα ήταν άνευ προηγουμένου. Η ομάδα όμως είναι καλά, δουλεύουμε καλά αλλά θέλουμε χρόνο. Σημασία έχει ότι πήραμε τη νίκη και έχουμε χρόνο μπροστά μας. Στα επόμενα ματς θα είμαστε καλύτεροι».

Διαιτητές: Μαρινάκης-Ασημακάκη-Ελ Ανύ

Δεκάλεπτα: 11-17, 27-36, 45-50, 57-67.

Νίκη Λευκάδας (Ζιάκας): Μόρα 16, Ζιάκα, Πολίτη 9(2), Τσαβόνι, Ροντρίγκεζ 12(2), Μανίς 20(1).

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 12(2), Κωτούλα 6(2), Παυλοπούλου 4, Τσβίτκοβιτς 8, Σωτηρίου 3, Αλεξανδρή, Τζόουνς 12, Ρέιντζ 15(2), Θεοδωρομανωλάκη 5, Χαιριστανίδου 2.