Ποδόσφαιρο Γυναικών: “Τίτλοι τέλους” για τη Μάρτα στην Εθνική Βραζιλίας

Αποσύρθηκε από την Εθνική Βραζιλίας η θρυλική Μάρτα.

Η Βραζιλία αποκλείστηκε από το Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών, καθώς η ισοπαλία (0-0) με τη Τζαμάικα δεν της ήταν αρκετή. Έτσι, χάθηκε η τελευταία ευκαιρία για την Μάρτα να κατακτήσει αυτόν τον τίτλο ως παίκτρια.

Η Μάρτα, η πρώτη σκόρερ όλων των εποχών του θεσμού με 17 γκολ, μπορεί να ήταν η πιο απογοητευμένη από όλες, αφού είχε τις ευκαιρίες της σε έναν αγώνα στον οποίο χρειάζονταν τρεις βαθμούς.

Ξεκινώντας για πρώτη φορά στο τουρνουά ως βασική, οι συμπαίκτριές της την βρήκαν πολλές φορές στην περιοχή, αλλά δεν μπόρεσε να δώσει τη «μαγική πινελιά» που είχε στα πέντε προηγούμενα Παγκόσμια Κύπελλα.

Η 37χρονη βγήκε στο 80ό λεπτό του αγώνα και γνώρισε την αποθέωση από τους οπαδούς της Βραζιλίας.

Έχοντας κερδίσει σχεδόν κάθε ατομικό βραβείο στο γυναικείο ποδόσφαιρο, για τη Μάρτα το Παγκόσμιο Κύπελλο είναι το μοναδικό στο οποίο δεν κατάφερε να φτάσει (τουλάχιστον ως παίκτρια). Έτσι η αναμονή της Βραζιλίας για το πρώτο της συνεχίζεται.

Η θρυλική Μάρτα “αποχαιρετά” τη “Σελεσάο” με 174 συμμετοχές και 115 τέρματα, με τη φανέλα της οποίας κατέκτησε δύο φορές τους Παναμερικανικούς Αγώνες (2003, 2007) και το Sudamericano Femenino τρεις φορές (2003, 2010, 2018). Ενώ έχει δύο ασημένια μετάλλια σε Ολυμπιακούς Αγώνες (2004, 2008) και μια δεύτερη θέση σε Παγκόσμιο Κύπελλο (2007).

Σε συλλογικό επίπεδο έχει κατακτήσει ένα Women’s Champions League (τότε Women’s Cup – 2004 με την Ουμέα της Σουηδίας), και ένα Copa Libertadores Femenino (2009 με τη Σάντος).