Πογιετ: «Γίναμε ένα με τον κόσμο και μας βοήθησε»

Οι δηλώσεις του Γκουστάβο Πογιέτ μετά τη νίκη της Εθνικής Ελλάδας επί της Ιρλανδίας.

Η Εθνική Ελλάδας κατάφερε να πάρει την εντός έδρας νίκη κόντρα στην Ιρλανδία με σκορ 2-1, παρά το γεγονός ότι πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν.

Ο Γκουστάβο Πογιετ, μετά το τέλος του αγώνα, εμφανίστηκε ικανοποιημένος, τονίζοντας την σημασία που είχε η ενέργεια του κόσμου στο αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Γκουστάβο Πογιέτ:

«Ήταν υπέροχο ματς, ήταν απίστευτη προσπάθεια. Είχαμε δύσκολο ματς. Νιώσαμε ότι παίζουμε σπίτι μας. Γίναμε ένα με τον κόσμο και μας βοήθησε πολύ. Υπήρξαν στιγμές που τους χρειαστήκαμε και ήταν εκεί. Τους ευχαριστούμε και δεν θα πιστέψετε πόσο πολύ νοιάζονται οι παίκτες να είναι εδώ. Αυτή η νίκη είναι “κλειδί”.

Προσπαθήσαμε να παίξουμε έτσι και να κρατήσουμε τη θέση μας. Ο Μπάλντοκ έπαιξε σχεδόν όλο το ματς στον αστράγαλο. Περίμενα ένα παραπάνω γκολ για να είμαι περισσότερο χαλαρός. Υπήρξαν κάποιες επικίνδυνες στιγμές κατά τη διάρκεια του ματς. Η επέμβαση του Βλαχοδήμου στο τέλος. Κάναμε τα βασικά που ήθελα και πάμε στο επόμενο παιχνίδι. Πρέπει να ξεκουραστούμε και να αναρρώσουμε. Το επόμενο ματς, αυτό με τη Γαλλία θα είναι διαφορετικό. Θα πάμε έχοντας αυτοπεποίθηση.

Πρέπει να υπάρχει ισορροπία, οι σύγχρονοι προπονητές μιλούν για την επίθεση αλλά πρέπει να αμύνεσαι συγχρόνως. Πρέπει να γίνουμε πιο κυνικοί και να μη χρειαστεί να φτάνουμε μέχρι το τέλος και ο προπονητής να ιδρώνει τη φανέλα όπως οι παίκτες».