Πόλο Ανδρών: Κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας ο Ολυμπιακός

Κυπελλούχος Ελλάδας ο Ολυμπιακός και στο πόλο ανδρών.

Μία ακόμη «χρυσή» σελίδα στην ιστορία της έγραψε η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού, αφού πρόσθεσε στην «τροπαιοθήκη» της το 23ο Κύπελλο και 5ο διαδοχικό! Ο πολυνίκης του θεσμού Ολυμπιακός, με άμυνα για… σεμινάριο και πρώτο σκόρερ τον Φιλίποβιτς με τέσσερα γκολ, νίκησε με 9-8 την Βουλιαγμένη στον τελικό του Final-4 και κατέκτησε τον 1ο τίτλο της σεζόν. Στον 30ό τελικό της ιστορίας τους, οι «ερυθρόλευκοι», στο Δημοτικό κολυμβητήριο Νέας Πολιτείας, προηγήθηκαν με 9-3, παίζοντας υποδειγματική άμυνα, αλλά στα τελευταία τέσσερα λεπτά, μετά την αποβολή χωρίς αντικατάσταση του Γενηδουνιά, αγωνίστηκαν με παίκτη λιγότερο, δέχθηκαν πέντε τέρματα από τον ΝΟΒ, όμως πήραν τη νίκη στον τελικό, πανηγυρίζοντας την 5η διαδοχική κατάκτηση Κυπέλλου!

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ (1-0), με τον Κολόμβο από τη θέση του φουνταριστού (3:24), σε ένα οκτάλεπτο που έπαιξε εξαιρετική άμυνα κόντρα στη Βουλιαγμένη. Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά και διπλασίασε τα τέρματα του (2-0), με τον Φιλίποβιτς στον παραπάνω (6:53), ενώ έφτασε στο +3 (3-0) επί των τυπικά φιλοξενούμενων, με γκολ του Φουντούλη (5:35). Με ωραίο σουτ του Γενηδουνιά (0:54), οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 4-1 και «έκλεισαν» το ημίχρονο με προβάδισμα 4-2, κόντρα στον ΝΟΒ.

Στην τρίτη περίοδο, οι Πειραιώτες «βρήκαν» τρεις φορές δίχτυα, με Μπούσλιε (6:24) και Φιλίποβιτς (3:53, 0:08) και πήγαν στο τέταρτο οκτάλεπτο με +4 (3-7) κόντρα στη Βουλιαγμένη. Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου έφτασε στο +6 (9-3), με Χρυσοσπάθη (6:40) και Φιλίποβιτς (5:34), αλλά από εκείνο το σημείο και μετά, έπαιξε με παίκτη λιγότερο, εξαιτίας της αποβολής του Γενηδουνιά, δέχθηκε πέντε τέρματα (9-8) από τη Βουλιαγμένη, όμως έφτασε στη νίκη και την κατάκτηση του Κυπέλλου!

Τα οκτάλεπτα: 1-0, 3-2, 3-1, 2-5

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Κολόμβος (φουνταριστό, 3:24)

2ο οκτάλεπτο: 2-0 Φιλίποβιτς (π/π, 6:53), 3-0 Φουντούλης (π/π, 5:35), 3-1 Καλογερόπουλος (π/π, 5:01), 4-1 Γενηδουνιάς (π/π, 0:54), 4-2 Μυλωνάκης (περιφέρεια, 0:09)

3ο οκτάλεπτο: 5-2 Μπούσλιε (π/π, 6:24), 6-2 Φιλίποβιτς (πέναλτι, 3:53), 6-3 Καλογερόπουλος (π/π, 2:53), 7-3 Φιλίποβιτς (περιφέρεια, 0:08)

4ο οκτάλεπτο: 8-3 Χρυσοσπάθης (π/π, 6:40), 9-3 Φιλίποβιτς (περιφέρεια, 5:34), 9-4 Καπότσης (π/π, 5:02), 9-5 Καλογερόπουλος (πέναλτι, 4:26), 9-6 Γκιουβέτσης (π/π, 2:59), 9-7 Καπότσης (περιφέρεια, 1:21), 9-8 Καπότσης (πέναλτι, 0:47)

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γραμματικός, Γκίλλας, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 1, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε 1, Μουρίκης, Κολόμβος 1, Χρυσοσπάθης 1, Φιλίποβιτς 4, Σύρμας, Μαθιόπουλος

ΝΟ Βουλιαγμένης (Χρβόγιε Κόλιανιν): Τζωρτζάτος, Μυλωνάκης 1, Αλαφραγκής, Γκιουβέτσης 1, Τρούλος, Πάπαριτς, Λόζινα, Καλογερόπουλος 3, Χαλιβόπουλος, Καπότσης 3, Κουρούβανης, Σκουμπάκης, Ανδρεάδης, Καστρινάκης