Άρης-ΠΑΟΚ: Νίκησε και βλέπει Ευρώπη ο Άρης

Μεγάλη νίκη πήρε ο Άρης επί του ΠΑΟΚ και πλέον “βλέπει” Ευρώπη.

Τη νίκη με 1-0 πήρε ο Άρης επί του ΠΑΟΚ στο “Κλεάνθης Βικελίδης” για την 5η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ 1.

Οι “κιτρινόμαυροι” με αυτή τη νίκη τους έφτασαν τους 53 βαθμούς και ανέβηκαν στην 3η θέση. Ενώ ο ΠΑΟΚ παραμένει στους 59.

Σκόρερ του Άρη ο Χαβιέρ Ματίγια στο 17’.

Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε τον αγώνα ο ΠΑΟΚ λόγω αποβολής του Ενέας Μιχάι στο 71ο λεπτό. Κόκκινη αντίκρισε επίσης και ο Χέρμαν Μπούργος.

Επανήλθε στην αγωνιστική δράση ο Σέρχιο Ολιβέιρα μετά τον τραυματισμό του.

Το ματς

Με 4-4-2 ξεκίνησε τον Άρη ο Χέρμαν Μπούργος, με τον Κουέστα στο τέρμα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα στην άμυνα, Ματίγια, Ντουκουρέ, Μαντσίνι, Ιτούρμπε στο κέντρο και Πάλμα, Καμαρά στην επίθεση.

Από την άλλη, με 4-2-3-1 παρέταξε τον ΠΑΟΚ ο Ραζβάν Λουτσέσκου, με τον Πασχαλάκη στα δοκάρια, Σάστρε, Βαρέλα, Μιχάι, Σίντκλεϊ στην άμυνα, Σβαμπ, Κούρτιτς στον άξονα, Ζίβκοβιτς, Μιτρίτσα στα άκρα και ο Σοάρες πίσω από τον Άκπομ.

Μόλις στο 2ο λεπτό ο Πάλμα σούταρε, αλλά ήταν αδύναμο με τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει.

Στο 6’ ο Ιτούρμπε δοκίμασε σουτ εκτός περιοχής, αλλά ήταν άστοχο. Στην αντεπίθεση ο Ζίβκοβιτς σούταρε, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ, με τον Κουέστα ίσως να τη βρίσκει.

Στο 16’ σε αντεπίθεση του Άρη, ο Εμπακατά σούταρε με τον Πασχαλάκη να διώχνει σε κόρνερ.

Και στην εκτέλεσή του, στο 17’, ο Άρης άνοιξε το σκορ. Το εκτέλεσε ο Ιτούρμπε, ο Ματίγια έπιασε κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι και δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Πασχαλάκη κάνοντας το 1-0.

Στο 26’ ο Πάλμα έκανε μακρινό πλασέ που πέρασε εκτός.

Στο 39ο λεπτό, ο Χέρμαν Μπούργος και ο Κριστιάνο Μπάτσι, βοηθός του Ραζβάν Λουτσέσκου, είχαν μια αψιμαχία και δέχθηκαν αμφότεροι την κόκκινη κάρτα.

Στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ματίγια εκτέλεσε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή που κατέληξε στο δοκάρι. Ενώ στο επόμενο λεπτό, Καμαρά και Εμπακατά συνεργάστηκαν, ο τελευταίος έδωσε στον Μαντσίνι που δεν μπόρεσε να νικήσει τον Πασχαλάκη. Και αμέσως μετά, ο Κουέστα μπλόκαρε αδύναμο σουτ του Άκπομ.

Στο 48’ ο Μαντσίνι έκανε το πλασέ προσπαθώντας να περάσει από πάνω τον Πασχαλάκη, αλλά απομάκρυνε η άμυνα.

Στο 51’ ο Βαρέλα έκανε κεφαλιά γύρισμα, πάνω στη γραμμή έδιωξε η άμυνα του Άρη και στη συνέχεια το σουτ του Μιχάι κόντραρε στον Εμπακατά που έκανε σωτήριο τάκλιν.

Ενώ στο 58’ ο Πασχαλάκης έδιωξε σε κόρνερ φάουλ του Ματίγια.

Στο 63’ ο Μιτρίτσα σούταρε με δύναμη έξω από την περιοχή, με τον Κουέστα να μπλοκάρει.

Ένα λεπτό μετά, Γκάμα και Εντιαγέ, οι δύο νεοεισελθόντες, έπαιξαν το ένα-δύο,

Στο 71’ ο Μιχάι δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας τον ΠΑΟΚ με 10 παίκτες.

Ενώ στο 79’ πέρασε στο ματς ο Σέρζιο Ολιβέιρα, ξανά μετά τις 12 Αυγούστου, μιας και επανήλθε από τραυματισμό.

Στο 86’ ο Ολιβέιρα σούταρε από τα 30 μέτρα με τη μπάλα να περνά λίγο άουτ.

Άρης (Χέρμαν Μπούργος): Κουέστα, Εμπακατά (85’ Σούντγκρεν), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Ματίγια, Ντουκουρέ, Μαντσίνι (78’ Ματέο), Ιτούρμπε (60’ Γκάμα), Πάλμα (60’ Εντιαγέ), Καμαρά (78’ Μπεναλουάν)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Σάστρε (74’ Τέιλορ), Βαρέλα, Μιχάι, Σίντκλεϊ, Σβαμπ, Κούρτιτς, Σοάρες (60’ Μπίσεσβαρ), Ζίβκοβιτς, Μίτριτσα (74’ Ίνγκασον), Άκπομ (79’ Ολιβέιρα)