Πορτογαλία: Φιέστα με Μπενφίκα και πρωταθλήτρια η Πόρτο

Νικώντας τη Μπενφίκα στις καθυστερήσεις, η Πόρτο πανηγύρισε την κατάκτηση του πρωταθλήματος

H Πόρτο νίκησε τη Μπενφίκα με 0-1 στο «Ντα Λουζ» και κατέκτησε μαθηματικά το πορτογαλικό πρωτάθλημα. Οι «Δράκοι» στέφθηκαν για 30ή φορά Πρωταθλητές Πορτογαλίας.

Μία αγωνιστική πριν από το φινάλε της σεζόν, η ομάδα του Σέρτζιο Κονσεϊσάο χρειαζόταν ένα βαθμό για να «κλειδώσει» και μαθηματικά τον τίτλο. Το πέτυχε με τον ιδανικότερο τρόπο, φεύγοντας νικήτρια από τη Λισαβόνα με το γκολ του Ζαϊντού στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Έφτασε τους 88 βαθμούς, εννέα περισσότερους από την Σπόρτινγκ που παίζει αργότερα με την Πορτιμονένσε σε ένα εντελώς «αδιάφορο» ματς και για τις δύο ομάδες.

Βασικός σε ένα ακόμη ματς κάτω από τα δοκάρια των «Αετών» ήταν ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος.