Premier League: “3άρα” για τη Λίβερπουλ, γκέλα η Σίτι

Δύσκολα τα πράγματα για τη Μάντσεστερ Σίτι που έμεινε ισόπαλη με 0-0, ενώ πάρτι στο Άνφιλντ έκανε η Λίβερπουλ.

Με τον Κώστα Τσιμίκα να παίρνει φανέλα βασικού και να έχει συμμετοχή στα δύο πρώτα γκολ και τον Σαντιό Μανέ να φτάνει τα 100 γκολ με τη φανέλα της Λίβερπουλ σε όλες τις διοργανώσεις, η Λίβερπουλ έστησε πάρτι στο Άνφιλντ κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας.

Η Κρίσταλ Πάλας μπήκε πιο δυνατά στο ματς και χρειάστηκε μόλις στο 2′ να έχει μία σούπερ επέμβαση ο Άλισον για να κρατήσει το 0-0. Η συνέχεια βρήκε τους κόκκινους να εντείνουν την πίεσή τους και να κλείνουν τους Λονδρέζους στα καρέ τους, για να έρθει το 1-0 στο 43ο λεπτό από στημένη φάση με τον  Μανέ.  Αυτό ήταν το γκολ Νο 100 του Μανέ σε όλες τις διοργανώσεις με τη φανέλα της Λίβερπουλ, με τον Σενεγαλέζο φορ να σκοράρει μάλιστα σε ένατο διαδοχικό ματς κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας. Σαλάχ και Κεϊτά διαμόρφωσαν το τελικό 3-0.

Η Νόρις φιλοξένησε τη Γουότφορντ στο Κάροου Ρόουντ για την πέμπτη αγωνιστική της Premier League, με τις “σφήκες” να επικρατούν με 3-1, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ισμαΐλα Σαρ, ο οποίος σφράγισε τη νίκη της ομάδας του.

Η Γουότφορντ ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ στο 17ο λεπτό με τον Ντένις. Οι φιλοξενούμενοι αναπτύχθηκαν ωραία από τα δεξιά, ο Φεμένια έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Ντένις αφού κέρδισε τον Νόρμαν στον αέρα, την έστειλε στα δίχτυα. Τα καναρίνια ισοφάρισαν στο 35ο λεπτό, με τον συνήθη ύποπτο, Τεέμου Πούκι, βγήκε τετ-α-τετ με τον Φόστερ και με ωραίο πλασέ, έκανε το 1-1. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος, έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 63′ ο Ισμαΐλα Σαρ βρήκε δίχτυα. Ωστόσο οι “σφήκες” πέτυχαν και τρίτο γκολ στο 83ο λεπτό, με τον Ισμαΐλα Σαρ να χρίζεται εκ νέου σκόρερ. Το 1-3 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξη.

Γκέλα με 0-0 που βόλεψε απόλυτα τη Λίβερπουλ “πέτυχε” η Μάντσεστερ Σίτι κόντρα στη Σαουθάμπτον, ενώ νίκη με 0-1 πανηγύρισε η Άρσεναλ κόντρα στη Μπέρνλι.