Premier League: Ανατροπή και νέα “4άρα” για τη Λίβερπουλ

Με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο η Λίβερπουλ πήρε τρίποντο με 4-1 κόντρα στη Λούτον.

Για την 26η αγωνιστική της Premier League, η Λίβερπουλ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ επικράτησε με 4-1 της Λούτον στο Άνφιλντ.

Οι “Κόκκινοι” παρέμειναν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 60 βαθμούς στο +4 από την Μάντσεστερ Σίτι και στο +5 από την Άρσεναλ με αμφότερες να έχουν έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο. Η Λούτον παρέμεινε κάτω από την ζώνη του υποβιβασμού και βρίσκεται στην 18η θέση υστερώντας στην ισοβαθμία από την 17η Έβερτον.

Η Λούτον έβαλε δύσκολα στην ομάδα του Μέρσεισάιντ για ένα ημίχρονο, καθώς πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη στο σκορ με το γκολ του Ογκμπένε στο 12ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και ανέτρεψαν το σκορ μέσα σε τρία λεπτά.

Αρχικά, ο Βαν Ντάικ στο 56ο λεπτό έφερε το παιχνίδι στα ίσια και ο Γκάκπο στο 58′ ολοκλήρωσε την ανατροπή. Ο Ντίας στο 71′ έκανε το 3-1, με τον Χάρβι Έλιοτ στο 90′ να γράφει το τελικό αποτέλεσμα.

Λίβερπουλ-Λούτον 4-1 (56΄ Φαν Ντάικ, 58΄ Χάκπο, 71΄ Ντίας, 90΄ Έλιοτ – 12΄ Ογκμπένιε)