Champions League: Πήρε το προβάδισμα την τελευταία στιγμή η Πόρτο

Με το γκολ του Γκαλένο στο 90+4 η Πόρτο νίκησε την Άρσεναλ και πήρε προβάδισμα πρόκρισης.

Για τη φάση των «16» του Champions League, η Πόρτο νίκησε με 1-0 την Άρσεναλ και μπήκε σε «θέση οδηγού» για την πρόκριση στους προημιτελικούς του Champions League, με τους «δράκους»  και τους «κανονιέρηδες» να καλούνται να λύσουν τις διαφορές τους στη ρεβάνς (12/03) στο «Emirates» .

Στο πρώτο μέρος η Άρσεναλ  μπήκε αρκετά δυναμικά με την Πόρτο να είναι αρκετά συγκρατημένη στις κινήσεις.  Ωστόσο  δεν υπήρχε κάποια κλασική ευκαιρία για καμία από τις δύο ομάδες.

Η ομάδα του Σέρζιο Κονσεϊσάο απείλησε πρώτη στο 21’ με τον Γκαλένο να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι . Το σύνολο του Μίκελ Αρτέτα απάντησε στο 35’ με την άστοχη κεφαλιά του Σαλιμπά . Στο 38’ ο Νίκο Γκονζαλεθ σούταρε αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι. Στο 40’, ο Εβανίλσον δεν νίκησε τον Ραγιά που ήταν σε ετοιμότητα. Το 0-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η Άρσεναλ μπήκε όπως και στο πρώτο μέρος έχοντας στην κατοχή απειλώντας  στο 53’ με το σουτ του Όντεγκααρντ η μπάλα προσέκρουσε στα σώματα . Στο 56’ ο Τροσάρ έπιασε ένα μονοκόμματο σουτ όμως δεν βρήκε στόχος.

Οι «Λονδρέζοι» στο 63’ με τον Μαρτινέλι  να κόβεται την τελευταία στιγμή από τον Βαρέλα. Στο 67’ η Πόρτο είχε επίσης σημαντική ευκαιρία με τον Εβανίλσον να νικιέται από τον Ράις. Στην συνέχεια αμφότερες οι ομάδες έριξαν τον ρυθμό μη κάνοντας ευκαιρίες .

Όμως οι γηπεδούχοι στις καθυστερήσεις έκαναν το 1-0 (90’+4’) με δράστη τον  Γκαλένο ο οποίος έβαλε ένα ασύλληπτο γκολ κάνοντας το «Ντραγκάο» να ζητωκραυγάζει.

Oι συνθέσεις των ομάδων:

Πόρτο (Κονσεϊσάο): Ντιόγκο Κόστα, Γουέντελ (90’ Εουστάκιο), Οτάβιο, Πέπε, Ζοάο Μάριο, Γκονζάλεθ (80’ Χάιμε), Βαρέλα, Κονσεϊσάο (85’ Μπόρζες), Πέπε, Γκαλένο, Εβανίλσον (85’ Μαρτίνεθ).

Άρσεναλ (Αρτέτα): Ράγια, Γουάιτ, Σαλιμπά, Γκάμπριελ, Κίβιορ, Έντεγκααρντ, Ράις, Τροσάρ (74’ Ζορζίνιο), Σάκα, Μαρτινέλι, Χάβερτς.