Premier League: Ανατροπή κορυφής για τη Λίβερπουλ

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Λίβερπουλ έκανε ανατροπή επί της Μπράιτον και ανέβηκε στην κορυφή.

Για την 30η αγωνιστική της Premier League, η Λίβερπουλ πήρε σημαντικό τρίποντο τίτλου, επικρατώντας με 2-1 της Μπράιτον στο Άνφιλντ με ανατροπή.

Οι “Ρεντς” ανέβηκαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 67 βαθμούς σε 29 αναμετρήσεις με την Άρσεναλ να ακολουθεί με 64 και την Μάντσεστερ Σίτι με 63 έχοντας το ματς μεταξύ τους.

Όσον αφορά την αναμέτρηση η Λίβερπουλ βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ με τον Ντάνι Γουέλμπεκ στο 2ο λεπτό. Στην συνέχεια ήταν καταιγιστική με σωρεία ευκαιριών μπροστά από την εστία των “Γλάρων” και βρήκαν το γκολ στο 27ο με δράστη τον Ντίας, φέρνοντας το ματς στα ίσια.

Οι “κόκκινοι” συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και έκαναν την ανατροπή με τον Σαλάχ στο 65′ μετά την πάσα του Μακ Άλιστερ. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ακόμη ένα γκολ με τον Ντίας στο 71′ αλλά μετά από υπόδειξη του VAR το τέρμα ακυρώθηκε και έμεινε το τελικό 2-1.

Νιούκαστλ-Γουέστ Χαμ 4-3 (6΄ πεν, 77΄πεν. Ίσακ, 83΄, 90΄+1 Μπαρνς – 21΄ Αντόνιο, 45΄+10 Κούντους, 48΄ Μπόουεν

Μπόρνμουθ-Έβερτον 2-1 (64΄ Σολάνκε, 90΄+1 αυτ. Κόουλμαν – 87΄ Μπέτο)

Τσέλσι-Μπέρνλι 2-2 (44΄, 78΄ Πάλμερ – 47΄ Κάλεν, 81΄ Ο’ Σέι)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Κρίσταλ Πάλας 1-1 (61΄ Γουντ – 11΄ Ματέτα)

Σέφιλντ Γιουν.-Φούλαμ 3-3 (58΄,69΄ Μπρέρετον Ντίας, 68΄ ΜακΜπέρνι – 62΄ Παλίνια, 85΄ Ντε Κόρντοβα-Ρέιντ, 90΄+3 Ροντρίγκο Μουνίς)

Τότεναμ-Λούτον 2-1 (51΄ αυτ. Καμπορε, 86΄ Σον – 3΄ Τσονγκ)

Άστον Βίλα-Γουλβς 2-0 (36΄ Ντιαμπί, 65΄ Κόνσα)

Μπρέντφορντ-Μάντσεστερ Γ. 1-1 (90΄+9 Αγκερ – 90΄+7 Μάουντ)

Λίβερπουλ-Μπράιτον 2-1 (27΄ Ντίας, 65΄ Σαλάχ – 2΄ Γουέλμπεκ)

Μάντσεστερ Σίτι-Άρσεναλ 18:30