Premier League: Εύκολη νίκη για Λίβερπουλ, σημαντικό τρίποντο για Κρίσταλ Πάλας

Νίκες για τους γηπεδούχους στα ματς της Premier League.

Για την 4η αγωνιστική της Premier League η Λίβερπουλ επικράτησε εύκολα της Άστον Βίλα, ενώ η Κρίσταλ Πάλας πήρε την πρώτη εντός έδρας νίκη της σεζόν απέναντι στη Γουλβς.

Λίβερπουλ-Άστον Βίλα 3-0

Στο “Άνφιλντ” η Λίβερπουλ μετά την εντυπωσιακή νίκη επί της Νιουκάστλ την προηγούμενη εβδομάδα, κατάφερε να πάρει ένα εύκολο τρίποντο απέναντι στην Άστον Βίλα με 3-0. Το σκορ για τους “κόκκινους” άνοιξε ο Ντόμινκ Σόμποσλαϊ αρκετά νωρίς στο ματς, μόλις στο 2ο λεπτό.  Οι γηπεδούχοι κέρδισαν κόρνερ, ο Τρεντ Αλεξάντερ-Άρνολντ το εκτέλεσε από τα δεξιά και η μπάλα έφτασε στο ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Σόμποσλαϊ να πιάνει ένα δυνατό αριστερό σουτ και να στέλνει τη μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Μαρτίνες για το 1-0.

Να σημειωθεί πως ο Σόμποσλαϊ με αυτό το γκολ έγινε ο τέταρτος Ούγγρος που σκοράρει στην Premier League, μετά από τους Γκέρα, Πρίσκιν και Μπουζάκι.

Στο 22′ ο Αλεξάντερ-Άρνολντ έκανε εκπληκτική μπαλιά στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, ο Σαλάχ πήρε και έδωσε στον Νούνιες που με πλασέ “σημάδεψε” το αριστερό δοκάρι. Ωστόσο, στη συνέχεια η μπάλα χτύπησε πάνω στον Κας καταλήγοντας στα δίχτυα για το 2-0.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ να απειλεί για να πετύχει γκολ και στο 55ο λεπτό σε εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, ο Νούνιες πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο Σαλάχ πετάχτηκε στο δεύτερο, για να προωθήσει τη μπάλα στα δίχτυα της Βίλα με πλασέ 3-0.

Κρίσταλ Πάλας – Γουλβς 3-2

Στο “Σέλχαρστ Παρκ”, η Κρίσταλ Πάλας επικράτησε της Γουλβς με 3-2. Το πρώτο ημίχρονο δεν εί

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο 56ο λεπτό, όταν ο Μίτσελ από την αριστερή πλευρά έβγαλε σέντρα ακριβείας στο πρώτο δοκάρι για τον Έντουαρντ που με προβολή σκόραρε για το 1-0.

Οι “λύκοι” ισοφάρισαν (65΄), με τον Πέδρο Νέτο να βρίσκει τον Χουάνγκ έπειτα από εκτέλεση φάουλ και τον Νοτιοκορεάτη να πιάνει δύσκολη κεφαλιά, φέρνοντας το παιχνίδι σε ισορροπία (1-1).

Στο 78ο λεπτό ο Ματετά βρήκε τον Εζέ στην περιοχή και αυτός με δύσκολο σουτ στην κίνηση έβαλε σε θέση “οδηγού” την ομάδα του.

Το 3-1 ήρθε από τον Εντουάρντ με προσπάθεια από τη περιοχή μετά από ωραία συνεργασία με τον Ματετά.

Η Γουλβς μείωσε στην “εκπνοή” του αγώνα με κεφαλιά του Κούνια.