Premier League: Άνετη νίκη η Λίβερπουλ, ισοπαλία για Μπράιτον, 4άδα η Άστον Βίλα

Τριάρα η Λίβερπουλ, νίκη και τέταρτη θέση για την Άστον Βίλα, ισοπαλία η Μπράιτον.

Για την 10η αγωνιστική της Premier League, η Λίβερπουλ δεν δυσκολεύτηκε να πάρει το τρίποντο απέναντι στη Νότιγχαμ Φόρεστ, οι Μπράιτον και Φούλαμ έμειναν ισόπαλες ενώ η Άστον Βίλα πέτυχε σημαντική νίκη φτάνοντας τους 22 βαθμούς στην τέταρτη θέση.

Εύκολο απόγευμα πέρασε η Λίβερπουλ επικρατώντας της Νότιγχαμ Φόρεστ με 3-0. Οι “κόκκινοι” μπήκαν επιθετικά στο ματς μονοπωλώντας το ενδιαφέρον με τις ευκαιρίες τους. Στο 31′ ο αυτός καταιγισμός απέφερε καρπούς όταν σε αντεπίθεση τριών εναντίον δύο ο Νούνιες στο πρώτο πλασέ δεν κατάφερε να σκοράρει, αλλά ο Ζότα πήρε το «ριμπάουντ» για να σημειώσει το 1-0. Μάλιστα ο Πορτογάλος έτρεξε απευθείας στον πάγκο και πήρε μια φανέλα με το όνομα Λουίς Ντίας για να δείξει την στήριξή του στον συμπαίκτη του που περνάει δύσκολες στιγμές μετά τις σοκαριστικές ειδήσεις που αναφέρουν ότι έχουν απαγάγει τους γονείς του Κολομβιανού. Μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα η ομάδα του Κλοπ βγήκε ξανά στην αντεπίθεση, ο Σαλάχ βρήκε με φοβερή κάθετη πάσα τον Σόμποσλαϊ στην περιοχή με τον Ούγγρο να γυρνάει στον Νούνιες που σκόραρε για το 2-0. Στο 77′ ο Σόμποσλαϊ έβγαλε βαθιά μπαλιά ο γκολκίπερ των φιλοξενούμεων εκτίμησε λάθος τη φάση και ο Σαλάχ έστειλε την μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία του Τέρνερ.

Μοίρασαν του βαθμούς Μπράιτον και Φούλαμ που έμειναν στο 1-1. Ο Φέργκιουσον με σουτ “οβίδα” έγραψε το 1-0 για την αντίπαλο της ΑΕΚ στο Europa League όμως ο Παλίνια ισοφάρισε στο δεύτερο ημίχρονο με υπέροχη ενέργεια από το ύψος της περιοχής

Συνεχίζει τα θετικά αποτελέσματα η Άστον Βίλα πανηγυρίζοντας σημαντική νίκη επί της Λούτον με 3-1. Στο 17′ Μακ Γκιν εκμεταλλεύτηκε μια σέντρα από μια στημένη φάση, κοντρόλαρε την μπάλα με τη μια και έκανε μια έξοχη προσπάθεια που κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του Καμίνσκι για το 1-0. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους “χωριάτες” να διευρύνουν το υπέρ τους προβάδισμα έπειτα από εκπλητική προσπάθεια του Ντιαμπί που σούταρε και πέτυχε το 2-0. Το 3-0 διαμορφώθηκε από το αυτογκόλ του Τομ Λόκιερ στο 62ο λεπτό ενώ ο τερματοφύλακας της Βίλα Εμιλιάνο Μαρτίνεζ

Τρίτη σερί ήττα για τη Γουέστ Χαμ (αντίπαλο του Ολυμπιακού στο Europa League) αυτήν τη φορά από την Έβερτον 0-1. Τα “ζαχαρωτά” πέτυχαν το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης με σουτ του Ντόμινικ Κάλβερτ Λιούιν που εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας στο 51ο λεπτό.