Premier League: Πάρτι της Σίτι στο Ολντ Τράφορντ, “3άρα” και 3η θέση για τους “πολίτες”

“Μπλε” το ντέρμπι του Μάντσεστερ με τριάρα της Σίτι.

Μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής της Premier League αναδείχθηκε η Μάντσεστερ Σίτι που επικράτησε της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 0-3 στο “Old Trafford” και έφτασε τους 24β στην 3η θέση

Η πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού έγινε στο 8ο λεπτό, με τον Φόντεν να κάνει την κεφαλιά, τον Ονάνα να διώχνει, στην εξέλιξη της φάσης να προλαβαίνει τον Χάαλαντ πριν στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και τον Μαγκουάιρ να “σώζει” την ομάδα του πάνω στη γραμμή αμέσως μετά.

Στο 24′ ο Χόιλουντ με ένα τράβηγμα μέσα στην περιοχή “γκρέμισε” τον Ρόδρι και αφού ο Τίρνεϊ συμβουλεύτηκε το VAR έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Χάαλαντ ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και νίκησε τον γκολκίπερ των “κόκκινων διαβόλων” στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Η Γιουνάιτεντ έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 45+3′ όταν ο Μακτόμινεϊ βρέθηκε σε θέση βολής έκανε το σουτ αλλά ο Έντερσον έδιωξε σε κόρνερ. Οι ποδοσφαριστές του Πεπ Γκουαρδιόλα απάντησαν και σε μια σέντρα από τα αριστερά προς τον Χάαλαντ, ο Νορβηγός πήρε την κεφαλιά ωστόσο ο Ονάνα με εντυπωσιακή επέμβαση απομάκρυνε καταγράφοντας μία ακόμη μεγάλη απόκρουση.

Οι “Πολίτες” μπήκαν δυνατά και πέτυχαν γρήγορο γκολ σε μια υποδειγματική επίθεση που κάλλιστα θα μπορούσε να χαρακτηριστεί σεμιναριακή. Οι φιλοξενούμενοι ενώ βρισκόταν σε άμυνα, έκλεψαν την μπάλα και μόλις με έξι πάσες βρήκα δίχτυα. Ο Άλβαρες βρήκε τον Γκρίλις, αυτός έδωσε στον Μπερνάρντο Σίλβα που έκανε το overlap και ο Έρλινγκ Χάαλαντ περίμενε στο δεύτερο δοκάρι σκοράροντας το 0-2.

Στο 69ο λεπτό ο Ράσφορντ βρέθηκε σε θέση βολής, επιχείρησε το διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή όμως η μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω.

Η Μάντσεστερ Σίτι έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της με τον Ονάνα να λέει αρχικά “όχι” στο σουτ του Ρόδρι, αλλά στη συνέχεια ο Χάαλαντ πήρε το ριμπάουντ και γύρισε στον Φόντεν που από κοντά έγραψε το τελικό 0-3.

Κίτρινες: 26′ Ονάνα, 43′ Φόντεν, 43′ Αμραμπάτ, 90+2′ Άντονι, 90+3′ Φερνάντες

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Τεν Χαγκ): Ονάνα, Νταλότ, Μαγκουάιρ, Έβανς, Λίντελεφ (Ρεγκιλόν 74′), Άμραμπατ (Μάουντ 46′), ΜακΤόμινεϊ, Φερνάντες, Ράσφορντ (Μαρσιάλ 86′), Έρικσεν (Άντονι 86′), Χόιλουντ (Γκαρνάτσο 73′)

Μάντσεστερ Σίτι (Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Ντίας, Γκβάρντιολ, Ρόδρι, Σίλβα, Φόντεν, Γκρίλις (Ντόκου 87′), Άλβαρες (Κόβατσιτς 87′), Χάαλαντ