Premier League: Άνετη νίκη της Λίβερπουλ

Η Λίβερπουλ πάτησε την Λιντς με 6-0 εντός έδρας και πλησίασε την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι στο -3. Η Κρίσταλ Πάλας ισοπέδωσε με 1-4 την Γουοτφορντ. Σπουδαία νίκη για την Μπέρνλι με 1-0 επί της Τότεναμ.

Για την εξ αναβολής 19η αγωνιστική τους Αγγλικού πρωταθλήματος, η Λίβερπουλ με μαέστρους τους Μοχάμεντ Σαλάχ και Σάντιο Μανέ πέτυχαν σπουδαίο τρίποντο που τους φέρνει μια ανάσα από την Μάντσεστερ Σίτι. Οι «ρεντς» είχαν εξαιρετική απόδοση και από το πρώτο ημίχρονο είχαν καθαρίσει τον αγώνα. Στο 15’ ο Σαλάχ άνοιξε το σκορ, στο 30’ ο Μάτιπ διεύρυνε το δείκτη του σκορ. Στο 35’ ο Σαλάχ ήταν εύστοχος από τα 11 βήματα δίνοντας στην ομάδα του προβάδισμα τριών τερμάτων. Στο 80’και στο 91’ ήταν η σειρά του Μανέ να πανηγυρίσει. Το τελικό 6-0 το  διαμόρφωσε ο Φαν Ντάικ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στο «Turf Moor» η Μπέρνλι σημείωσε τεράστια νίκη επί της Τότεναμ (που μετράει πλέον 4 ήττες στα 5 τελευταία ματς) με 1-0. Με δράστη τον  Μι στο 71′ και με το δεύτερο σερί «τρίποντό» της, πήρε τεράστια «ανάσα» στη μάχη της για την παραμονή στην Premier League.

Τεράστια νίκη σημείωσε η Κρίσταλ Πάλας που άφησε πίσω της το αρνητικό σερί των 6 τελευταίων αγώνων (3 ισοπαλίες και 3 ήττες) και με το εμφατικό 4-1 στην έδρα της Γουότφορντ αρχίζει να αισθάνεται πολύ πιο άνετα. Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 15’, στο 18’ η Γουότφορντ με τον Σισοκό έφερε το ματς στα ίσια 1-1. Οι «αετοί¨με τους Γκάλαχερ (42’) και Ζάχα στο 85’ και 90’ πήραν την νίκη.