Premier League: Άνετη νίκη της Σίτι στο Μολινό

Εύκολο τρίποντο πήρε η Μάντσεστερ Σίτι που επικράτησε της Γουλβς

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε άνετα με 0-3 της Γουλβς στο Μολινό, για την 8η αγωνιστική της Premier League.

Οι Σίτιζενς έφτασαν σε μία πολύ άνετη επικράτηση και έπιασαν ξανά θέση στην κορυφή της βαθμολογίας, με έναν αγώνα περισσότερο από την Άρσεναλ (παίζει την Κυριακή με την Μπρέντφορντ) και την Τότεναμ (υποδέχεται στις 19:30 τη Λέστερ).

Προτού συμπληρωθεί το 1ο λεπτό, η συνεργασία των Φόντεν και Ντε Μπρόινε έφερε τη χαμηλή σέντρα του Βέλγου από τα δεξιά προς τον Γκρίλις, ο οποίος έκανε από κοντά το 0-1.

Στο 16′ ο Χάαλαντ βρήκε χώρο έξω απ’ την περιοχή της Γουλβς, σημάδεψε τη δεξιά γωνία του Ζοσέ Σα κι έκανε το 0-2, βρίσκοντας δίκτυα για 5ο σερί ματς στην Premier League και φτάνοντας τα 14 τέρματα σε 10 επίσημα ματς με τους “πολίτες”.

Επίσης, ο Νορβηγός επιθετικός έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της Premier League που σκοράρει στα τέσσερα πρώτα εκτός έδρας παιχνίδια του στο πρωτάθλημα, “γκρεμίζοντας” από πολύ νωρίς άλλο ένα ρεκόρ.

Η αποβολή του Κόλινς με απευθείας κόκκινη στο 33′ για εναέρια κλωτσιά (!) πάνω στον Γκρίλις, έκανε ακόμη πιο δύσκολα τα πράγματα για τους “λύκους”, οι οποίοι δέχθηκαν και τρίτο γκολ με το καταπληκτικό τακουνάκι του Φόντεν στο 69′, έπειτα από ακόμη μία ασίστ του Ντε Μπρόινε.

Άστον Βίλα-Σαουθάμπτον 1-0 (41΄ Ράμσεϊ)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Φούλαμ 2-3 (11΄ Αβονίγι, 77΄ Ο΄Μπράιεν – 54΄ Τετέ, 57΄ Παλίνια, 60΄ Ριντ)

Γουλβς-Μάντσεστερ Σίτι 0-3 (1΄ Γκρίλις, 16΄ Χάαλαντ, 69΄ Φόντεν)

Νιούκαστλ-Μπόρνμουθ 17:00

Τότεναμ-Λέστερ 19:30