Premier League: Απώλεια για την Τσέλσι, τρίποντο για την Λίβερπουλ

Καυτή η ανάσα της Λίβερπουλ στην Μάντσεστερ Σίτι, σημαντική γκέλα για την Τσέλσι.

Για την 17η αγωνιστική του Αγγλικού πρωταθλήματος, η Λίβερπουλ επικράτησε με 3-1 επί της Νιούκαστλ με τους «ρεντς» να μην αφήνουν από τα μάτια τους την Μάντσεστερ Σίτι. Η Τσέλσι είχε ακόμα μια απώλεια διότι έμεινε στο ισόπαλο αποτέλεσμα(1-1) με την Έβερτον.

Η Νιούκαστλ άνοιξε το σκορ στο 7’ με τον Τζόντζο Σέλβι αλλά η χαρά κράτησε έως το 20’ διότι ο Ζότα ισοφάρισε με κοντινή κεφαλιά  σε μια περίεργη φάση, καθώς ένας αμυντικός της Νιούκαστλ είχε βρεθεί στο έδαφος, όμως όλα εξελίχθηκαν γρήγορα και η Λίβερπουλ ισοφάρισε.Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Σαλάχ έκανε το 2-1 για τους γηπεδούχους με ωραίο τελείωμα, προσθέτοντας ακόμα ένα γκολ στη φετινή λίστα του.

Στο 87’ο Άρνολντ έκανε το τελικό 3-1 με την νίκη αυτή η Λίβερπουλ πλησίασε ξανά σε απόσταση αναπνοής από την πρωτοπόρο Σίτι. Για τους «κόκκινους» ήταν η 6η συνεχόμενη νίκη.

Η Τσέλσι είχε την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων ,πιέζοντας αρκετά την άμυνα των «ζαχαρωτών» έχοντας την μεγαλύτερη ευκαιρία με τον Μάουντ στο 30′. Η νεανική Έβερτον του Μπενίτεθ κρατούσε  το μηδέν στο Στάμφορντ Μπριτζ έως το 70’ δράστης του γκολ ο Μάουντ. Ωστόσο η Έβερτον δεν άφησε να χαμογέλασε η Τσέλσι και έφερε το ματς στα ίσια στο 74’ με τον  Μπρανθγουέιτ.