Παναθηναϊκός μπάσκετ: Το πάλεψε κόντρα στην Μπαρτσελόνα

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε με σθένος και πάθος αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα από την Μπαρτσελόνα.

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε για την 16η αγωνιστική της ευρωλίγκα στο ΟΑΚΑ από την Μπαρτσελόνα με 85-82 και παρέμεινε στις 4 νίκες και στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας αν και πάλεψαν αρκετά δεν κατάφεραν να πάρουν την νίκη με την Μπαρτσελόνα να είναι καλύτερη στο τέλος και να φεύγει από το ΟΑΚΑ με μια ακόμα νίκη που τη διατήρησε στην κορυφή της φετινής ευρωλίγκας.

Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε την αστοχία του στα τρίποντα(6/25), την έλλειψη δημιουργίας και ομαδικότητας(μόλις 11 ασίστ σε αντίθεση με την Μπαρτσελόνα που είχε 21), και στα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ κυρίως στην τρίτη και πιο κρίσιμη περίοδο.

Σημείο κλειδί η κακή βραδιά στην οποία βρέθηκε ο Μέικον ο οποίος πέτυχε μόλις 4 πόντους και δεν βοήθησε επί της ουσίας την ομάδα του.

Ο Νίκολα Μίροτιτς με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασιστ τα έκανε όλα και στην επίθεση και στην άμυνα αλλά και στη δημιουργία.

Oι «πράσινοι» ήταν ανώτερη στο πρώτο μέρος, ωστόσο το κακό τρίτο δεκάλεπτο έδωσε το δικαίωμα στους «μπλαουγκράνα» να πάρουν σημαντικό προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι πάλεψαν μέχρι το τέλος για την ανατροπή και μείωσαν στους δύο (79-81) 20,1’’ με καλάθι του Νέντοβιτς. Δύο βολές του Μίροτιτς και ένα τρίποντο του Νεντοβιτς έκαναν το σκορ 82-83 στα 3,5’’ πριν από τη λήξη. Ο Κούριτς ήταν απόλυτα εύστοχος από τη γραμμή των βολών κι έκανε το 85-82 αφού ο Νέντοβιτς αστόχησε στο τελευταίο σουτ.

Στο πρώτο μέρος ο Nέντοβιτς έβαλε μαζεμένους πόντους και αποτέλεσε τη βασική αιτία για την ολική ανατροπή από το 11′ του αγώνα (31-29). Όσο περνούσε η ώρα ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βελτίωνε τόσο την αμυντική του συμπεριφορά όσο και τις αποφάσεις του στην επίθεση. Ένα εξαιρετικό επτάλεπτο μάλιστα τού επέτρεψε να φτάσει στο +11 (48-37 στο 17′), με τους παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να μετρούν 3/14 σουτ και 3 λάθη ως εκείνο το σημείο στη δεύτερη περίοδο.

Το φινάλε του πρώτου μέρους βρήκε, εν τέλει, το τριφύλλι στο +8 (49-41), με τους «πράσινους» να έχουν εξαιρετική απόδοση.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μπαρτσελόνα βρήκε τον τρόπο να αλλάξει εντελώς τον ρυθμό χάρη στην προσφορά του Ρόλαντς Σμιτς, ο οποίος έδωσε μεγάλη βοήθεια στο ριμπάουντ. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έφερε τα πάνω κάτω και έκλεισε το δεκάλεπτο, έχοντας το προβάδισμα (68-64 στο 30′). Η Μπαρτσελόνα διατήρησε με ασφάλεια το προβάδισμα, αν κι αυτή ήταν επίσης άστοχη. Το -8 (68-76) του 37ου λεπτού δεν ανετράπη από τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, παρά την τεράστια προσπάθεια που έκανε καθώς οι φιλοξενούμενοι ήταν ψύχραιμοι στις βολές.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίτζικ – Ρότσα – Χόρντοβ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-26, 49-41, 64-68, 82-85.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι 3 (1/4 σουτ), Μέικον 4 (1/8 σουτ, 2/3 βολές), Παπαγιάννης 11 (5/7 δίποντα, 1/1 βολή, 8 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 16 (5/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κασελάκης, Γουάιτ 9 (7 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 18 (2/4 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ασίστ), Έβανς 8 (4/4 δίποντα), Μαντζούκας, Σαντ Ρος 13 (4/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 12 (5/10 δίποντα, 2/2 βολές), Έξουμ 4 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σανλι 5 (1/10 σουτ, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Σμιτς 8 (2/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Οριόλα, Λαπροβίτολα 18 (2/2 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ), Κούριτς 9 (1), Γιοκουμπάιτις 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη), Μίροτιτς 20 (5/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καϊσέδο.