Premier League: Άρχισε την απόσβεση ο Ζεσούς

Εξαιρετική η Άρσεναλ, στην ισοπαλία έμειναν Μπράιτον και Νιούκαστλ.

Για την 2η αγωνιστική του Αγγλικού πρωταθλήματος, η Άρσεναλ με τον Ζεσούς μαέστρο νίκησε την Λέστερ 4-2. Στην λευκή ισοπαλία 0-0 η Μπράιτον με την Νιούκαστλ. Η  Μάντσεστερ Σίτι ισοπέδωσε την Μπόρνμουθ με 4-0.

Άρσεναλ-Λέστερ: 4-2

Οι «κανονιέρηδες» είχαν την κατοχή της μπάλας κάνοντας αρκετές επισκέψεις στον Γουόρντ. Στο 20’ ο Τσάκα τράνταξε το δοκάρι, τρία λεπτά αργότερα η Άρσεναλ  έκαμψε την αντίσταση της Λέστερ με δράστη τον Γκαμπριέλ Ζεσούς, στο 35’ ο Βραζιλιάνος έκανε το 2-0.

Στο 38΄ ο Ζεσούς λίγο έλειψε να κάνει χατ-τρικ αλλά νικήθηκε από τον Γουόρντ. Από την άλλη οι «αλεπούδες» κινήθηκαν σε ρηχά νερά έχοντας λιγοστές αξιόλογες ευκαιρίες με τους Φοφανά, Βάρντι. Οι φιλοξενούμενοι ξαναμπήκαν στον αγώνα με το αυτογκόλ Σαλιμπά αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον  Τσάκα 55’. Η Λέστερ μείωσε εκ’ νέου με τον Μάντισον στο 74’. Ωστόσο ο Μαρτινέλι στο 75’ διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Σαουθάμπτον-Λιντς: 2-2

Η Σαουθάμπτον έκανε την ανατροπή κερδίζοντας τον βαθμό της ισοπαλίας  κόντρα στη Λιντς. Οι σκόρερς των «αγίων» ήταν οι  Αριμπό στο  72′ ,Γουόκερ-Πίτερς στο 81’. Τα δυο γκολ των παγωνιών τα σημείωσε ο Ροντρίγκο 46’-60’.

Μάντσεστερ Σίτι- Μπόρνμουθ:4-0

Οι «πολίτες» επικράτησαν εύκολα της Μπόρνμουθ με 4-0 (το σκορ ήταν 3-0 στο 37΄). Σκορερς του αγώνα ήταν οι  19΄ Γκουντογάν, 31΄ Ντε Μπρόινε, 37΄ Φόντεν, 79΄ αυτ. Λέρμα).

Από εκεί και πέρα, ισόπαλες χωρίς τέρματα έληξαν οι αναμετρήσεις της Μπράιτον με τη Νιούκαστλ και της Γουλβς με τη Φούλαμ.