Bundesliga: Διπλό της Άουγκσμπουργκ στην “Bay Arina”

Η Άουγκσμπουργκ με ανατροπή νίκησε την Λεβερκούζεν και έφυγε με το τρίποντο από την “Bay Arina”.

Για την 2η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα, η Άουγκσμπουργκ νίκησε με 1-2 την Μπάγερ Λεβερκούζεν, η Χοφενχάιμ με 3-2 την Μπόχουμ ενώ τα Χέρτα Βερολίνου – Άιντραχτ Φρανκφούρτης, Λειψία-  Κολωνία και Βέρντερ Βρέμης – Στουτγκάρδη δεν είχαν νικητή.

Στο Λεβερκούζεν, η Άουγκσμπουργκ έκανε την ανατροπή κόντρα στην Μπάγερ και πήρε την νίκη στην Μπάι Αρίνα. Οι φιλοξενούμενοι πήρα κεφάλι στο σκορ στο 15ο λεπτό με το τέρμα του Γένσεν. Οι Ασπιρίνες έφεραν το παιχνίδι στα ίσια με τον Αρανγκίθ στο 43ο λεπτό. Το τέρμα της νίκης για την Άουγκσμπουργκ πέτυχε ο Χαν στο 82ο λεπτό.

Στο Χοφενχάιμ, η ομώνυμη ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ με αντίπαλο την Μπόχουμ από τα δύο γκολ του Ζόλερ στο 10′ και το 13′ αλλά βρήκε καθαρό μυαλό και ανέτρεψε το εις βάρος της αποτέλεσμα με τους Μπαουμπγκάρτνερ στο 14′, τον Καμπάκ στο 23′ και τον Νταμπούρ στο 88′.

Στο Ολυμπιακό στάδιο Βερολίνου, η Χέρτα μοιράστηκε από έναν βαθμό με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης. Ο Σερντάρ στο 3ο λεπτό έβαλε σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους και ο Καμάντα στο 48ο λεπτό έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στην Άιντραχτ.

Στην Βρέμη, η Βέρντερ προηγήθηκε με τον Φαλκράγκ στο 3′ αλλά οι Έντο στο 48′ και Σίλας στο 77′ έδωσαν το προβάδισμα στην Στουτγκάρδη που δεν κατόρθωσε να κρατήσει το σκορ καθώς ο Μπέργκ στο 95′ έσωσε τον βαθμό για την Βέρντερ.