Bundesliga: Διασυρμός της Μπάγερν Μονάχου στη Φρανκφούρτη

Με 5-1 διέλυσε τη Μπάγερν Μονάχου η Άιντραχτ Φρανκφούρτης

Για την 14η αγωνιστική της Bundesliga, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης διέλυσε με 5-1 την Μπάγερν Μονάχου.

Οι Βαυαροί ήταν κατώτεροι των προσδοκιών και δέχτηκαν τρία τέρματα μέσα 36 λεπτά. Με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης να ανοίγει το σκορ στο 12ο λεπτό με τον Μαρμούς, τον Εντιμπέ στο 31′ να γράφει το 2-0 και τον Λάρσον έξι λεπτά αργότερα να σημειώνει το τρίτο γκολ της Άιντραχτ. Η Μπάγερν Μονάχου κατάφερε να μειώσει το σκορ στη λήξη του ημιχρόνου (44′) με τον Τζόσουα Κίμιχ, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι και οι γηπεδούχοι, όντας ανώτεροι έγραψαν το 4-1 με τον Εντιμπέ στο 50ο λεπτό και ο Κνάφ στο 60′ υπέγραψε το τελικό σκορ.  Το τέλος της αναμέτρησης άφησε τη Μπάγερν στους 32 βαθμούς, τρεις πίσω από την πρωτοπόρο Μπάγερ Λεβερκούζεν, ενώ η Άιντραχτ ανέβηκε στην έβδομη θέση με 21 βαθμούς.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Βέρντερ Βρέμης επικράτησε με 2-0 της Άουγκσμπουργκ και η Φράιμπουργκ πήρε το διπλό με 0-1 επί της Βόλφσμπουργκ, με πρωταγωνιστή τον Γκρέγκοριτς, ο οποίος σκόραρε σε ακόμα ένα ματς.

Σημαντικές νίκες για τη μάχη της σωτηρίας πέτυχαν η Ουνιόν Βερολίνου και η Χαϊντενχάιμ επί των Γκλάντμπαχ και Ντάρμσταντ με 3-1 και 3-2, αντίστοιχα.

Χοφενχάιμ-Μπόχουμ 3-1 (32΄ αυτ. Μάσοβιτς, 43΄ Κράμαριτς, 76΄ Μπεμπού – 90΄ Πασιένσια)

Ουνιόν Βερολίνου-Γκλάντμπαχ 3-1 (24′ πεν. Φόλαντ, 50′ Χόλερμπαχ, 75′ Κάουφμαν-77′ Πλεά)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Μπάγερν Μονάχου 5-1 (12′ Μαρμούς, 31′, 50′ Εμπιμπέ, 35′ Λάρσον, 60′ Κνάουφ-44′ Κίμιχ)

Βόλφσμπουργκ-Φράιμπουργκ 0-1 (75′ Γκρέγκοριτς)

Βέρντερ Βρέμης-Άουγκσμπουργκ 2-0 (39′ Σταρκ, 65′ Ντακς)

Χαϊντενχάιμ-Ντάρμστατ 3-2 (42′ Σόπνερ, 69′, 71′ Μαϊνκα-52′ Σάρκε, 60′ αυτ. Μαλόνεϊ)