Premier League: Δίκαιη νίκη για Άρσεναλ, τρομερό come-back η Άστον Βίλα, πάρτι η Γουέστ Χαμ

Έκανε το “καθήκον” της η Άρσεναλ, ανατροπή η Άστον Βίλα, “3άρα” η Γουέστ Χαμ.

Για την 17η αγωνιστική της Premier League, η Άρσεναλ επέστρεψε στις νίκες και επικράτησε της Μπράιτον, τρίτο διαδοχικό τρίποντο για Άστον Βίλα, εύκολο απόγευμα πέρασε η Γούεστ Χαμ κόντρα στη Γουλβς.

Μια δίκαιη νίκη πήρε η Άρσεναλ απέναντι στη Μπράιτον με 2-0 και παρέμεινε πρώτη στη βαθμολογία. Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Μικέλ Αρτέτα ήταν σαφώς ανώτερη, έχοντας 17 τελικές προσπάθειες μέχρι να βρει τον “δρόμο” προς τα δίχτυα. Τελικά αυτό συνέβη στο 53ο λεπτό, όταν ο Σακά εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, ο Φερμπρούχεν έδιωξε λανθασμένα και ο Ζεσούς υποδέχθηκε τη μπάλα και σκόραρε με κεφαλιά. Το τελικό 2-0 έγραψε ο Κάι Χάβερτς σε μια ωραία αντεπίθεση, διατηρώντας έτσι την ομάδα του πρώτη έστω και με παιχνίδι περισσότερο από τη Λίβερπουλ.

Η Άστον Βίλα έκανε την ανατροπή και νίκησε την Μπρέντφορντ με 1-2 εκτός έδρας ανεβαίνοντας στην δεύτερη θέση. Στο 45′ ο Κιν Λιούις Πότερ έδωσε το προβάδισμα στις “μέλισσες” όμως το σύνολο του Ουνάι Έμερι μέσα σε οκτώ λεπτά έφερε “τούμπα” το ματς, παίρνοντας αρχικά ψυχολογία από την αποβολή του Μπεν Μι με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 71′. Η κεφαλιά του Μορένο στο 77ο λεπτό έφερε την αναμέτρηση σε ισορροπία, ενώ ο Όλι Γουότκινς με τον ίδιο τρόπο χάρισε τη νίκη στους “χωριάτες”.

Η Γούεστ Χαμ επικράτησε εύκολα της Γουλβς με 3-0, έχοντας σε εκπληκτική μέρα τους Πακετά και Κούντους που προσέφεραν από τρεις ασίστ και δύο γκολ αντίστοιχα. Τα “σφυριά” είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού από τη πρώτη στιγμή και στο 23ο λεπτό ο Κούντους άνοιξε το σκορ με υπέροχο τελείωμα. Ο Γκανέζος βρισκόταν σε εξαιρετική ημέρα και δέκα λεπτά αργότερα ξαναβρήκε δίχτυα για να δώσει “αέρα” δύο τερμάτων στην ομάδα του. Στη συνέχεια, οι “λύκοι” προσπάθησαν να βρουν ένα γκολ που θα τους έβαζε ξανά στη διεκδίκηση του αγώνα ωστόσο μια αντεπίθεση της Γουέστ Χαμ ήταν αρκετή για να τελειώσει το ματς, με τον Μπόουεν να σκοράρει από την τρίτη ασίστ του Λούκας Πακετά.

Νότιγχαμ Φόρεστ-Τότεναμ 0-2 (45΄+2 Ρισάρλισον, 65΄ Κουλουσέφσκι)

Μπόρνμουθ-Λούτον Διακόπηκε

Τσέλσι-Σέφιλντ Γιουν. 2-0 (54΄ Πάλμερ, 61΄ Τζάκσον)

Μάντσεστερ Σίτι-Κρίσταλ Πάλας 2-2 (24΄ Γκρίλις, 54΄ Λιούις – 76΄ Ματέτα, 90΄+5 πεν. Ολίσε)

Νιούκαστλ-Φούλαμ 3-0 (57΄ Μίλεϊ, 64΄ Αλμιρόν, 82΄ Μπερν)

Μπέρνλι-Έβερτον 0-2 (19΄ Ονάνα, 25΄ Κιν)

Άρσεναλ-Μπράιτον 2-0 (53΄ Γκαμπριέλ Ζεσούς, 87΄ Χάβερτς)

Μπρέντφορντ-Άστον Βίλα 1-2 (45΄ Λιούις Πότερ – 77΄ Μορένο, 85΄ Γουότκινς)

Γουέστ Χαμ-Γουλβς 3-0 (22΄, 32΄ Κούντους, 74΄ Μπόουεν)

Λίβερπουλ-Μάντσεστερ Γ. 18:30