Premier League: Έμεινε “όρθια” στο Μάντσεστερ η Τότεναμ, 3-3 με τη Σίτι

Χωρίς νικητή το ντέρμπι του “Έτιχαντ”, ανάμεσα σε Μάντσεστερ Σίτι και Τότεναμ.

Στην αυλαία της 14ης αγωνιστικής της Premier League, Μάντσεστερ Σίτι και Τότεναμ έμειναν ισόπαλες με σκορ 3-3 στο “Etihad” σε ένα εκπληκτικό ματς που η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου απέδειξε πως παρά τα αγωνιστικά προβλήματα δεν τα παρατάει και απέσπασε τον βαθμό της ισοπαλίας. Μάλιστα, αυτό το αποτέλεσμα έφερε τους “πολίτες” στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, πίσω από Άρσεναλ και Λίβερπουλ.

Τα “σπιρούνια” προηγήθηκαν νωρίς, μόλις στο 6ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ από την Μάντσεστερ Σίτι, η Τότεναμ έβγαλε κόντρα, ο Κουλουσέβσκι επιχείρησε βαθιά μπαλιά και ο Σον πήρε τη μπάλα με το κεφάλι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (0-1).

Τρία λεπτά αργότερα η Σίτι απάντησε αφού ο Σον βρήκε με το πόδι του τη μπάλα και σκόραρε άθελά του εις βάρος της ομάδας του.

Ο ρυθμός στη συνέχεια ήταν καταιγιστικός με ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές. Στο 13′ ο Χάλαντ έφτασε πολύ κοντά να σκοράρει, πλασάροντας σε σχεδόν ανυπεράσπιστη εστία, όμως δεν μπόρεσε να ευστοχήσει και το σκορ παρέμεινε ως είχε.

Στο ημίωρο, οι παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα έκρυψαν τη μπάλα, με τον Ντοκού να βγάζει κάθετη πάσα για τον Άλβαρες και εκείνος να την περνάει στον αμαρκάριστο Φόντεν, που νίκησε με ψύχραιμο πλασέ τον Βικάριο για την ανατροπή των πρωταθλητών (2-1).

Η Μάντσεστερ Σίτι δεν μπόρεσε να βάλει το ματς σε “ύπνο”, η Τότεναμ έμεινε όρθια και βρήκε την ισοφάριση στο 69′, με τον Λο Σέλσο να νικάει τον Έντερσον με υπέροχο φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής και να γράφει το 2-2.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα άσκησε τρομακτική πίεση σε αυτήν του Ποστέκογλου και έφτασε στο τρίτο γκολ που φαινόταν να είναι θέμα χρόνου. Ο Μπισούμα έχασε τη μπάλα και αυτή έφτασε στον Χάλαντ που πάσαρε στον Γκρίλις, για το 3-2.

Οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν επτάψυχοι καθώς ισοφάρισαν για τρίτη φορά στο ματς. Ο Τζόνσον έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Κουλουσέβσκι πήρε πολύ δύσκολη κεφαλιά, για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και να σώσει έναν πολύ σημαντικό βαθμό.

Κίτρινες: 34′ Ρόδρι, 38′ Ουντότζι, 61′ Γκρίλις, 74′ Πόρο, 84′ Γκβάρντιολ, 90+2′ Κουλουσέβσκι, 90+6′ Χάλαντ, 90+6′ Έμερσον

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ (Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Ντίας, Γκβάρντιολ (Άκε 87′), Ρόδρι, Ακάντζι, Φόντεν (Λιούις 73′), Άλβαρες (Κόβατσιτς 87′), Σίλβα, Ντόκου (Γκρίλις 52′), Χάλαντ

ΤΟΤΕΝΑΜ (Ποστέκογλου): Βικάριο, Πόρο, Έμερσον, Ντέιβις, Ουντότζι, Μπισουμά (Ριτσάρλισον 87′) , Λο Σέλσο (Σκιπ 79′), Τζόνσον (Ντόνλεϊ 90+6′), Κουλουσέβσκι, Χιλ (Χέιμπιεργκ 46′), Σον