Ατρόμητος- ΠΑΣ Γιάννινα: Μοιρασιά στο Περιστέρι

Με τέρμα στο τέλος, ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στον Ατρόμητο

Ο Ατρόμητος αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον ΠΑΣ Γιάννινα στο Περιστέρι, για τη 13η αγωνιστική της Super League 1.

Η ομάδα του Περιστερίου άνοιξε το σκορ στο 64’ με τον Ρομπάιγ, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με το πέναλτι του Εραμούσπε στο 87ο λεπτό.

H ομάδα του Περιστερίου διατήρησε το αήττητο με τον Ιλιτς στον πάγκο (2-3-0), όμως απέτυχε να πλησιάσει την πρώτη εξάδα, ενώ η ομάδα των Ιωαννίνων έμεινε με το βαθμό που τους κράτησε στην τελευταία θέση, παρέα με την Κηφισιά

Στο 11’ ο Ριένστρα μέσα από την περιοχή σούταρε ψηλά ενώ δυο λεπτά μετά, έπειτα από ωραίο συνδυασμό, ο Παμλίδης έστειλε με δύναμη την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Νέα καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους στο 19’, με τον Κάρλες Σόρια να σουτάρει άστοχα μετά το λάθος του Λούκας Ασεβέδο.

Ακόμη μία ευκαιρία έχασε η ομάδα του Θανάση Στάικου στο 34’, όταν μετά από συνδυασμό των Κλόντιου Μπαλάν και Κέβιν Ροσέρο, ο Παμλίδης νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Τσιντώτα.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Ατρόμητος απείλησε ουσιαστικά για πρώτη φορά, με τον Ρομπάιγ να κάνει το γύρισμα και τον Κλέιμαν να σταματάει εντυπωσιακά τον Νίκο Βέργο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερο στο δεύτερο μέρος. Το σουτ του Αντρέας Κουέν στο 50’ δε βρήκε στόχο, αλλά ανησύχησε αρκετά τον Κλέιμαν, ενώ το ίδιο συνέβη και τέσσερα λεπτά μετά με την προσπάθεια του Αγκιμπού Καμαρά.

Στο 59’ ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ σταμάτησε διαδοχικά τους Κουέν και Ρομπάιγ, όμως ο τελευταίος πήρε ρεβάνς στο 64’. Ο Βέργος έκλεψε την μπάλα από τον Μάριο Τσαούση, έδωσε τον Ρομπάιγ που πλάσαρε για το 1-0.

Κι αφού στο 81’ ο Τσαούσης έσωσε πάνω στη γραμμή την ομάδα του σε προσπάθεια του Ασεβέδο, δύο λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, σε ανατροπή του Μπατίστ από τον Nτε Μποκ. Πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ o Εραμούσπε.

H κεφαλιά του Γκάρο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ήταν εντός εστίας, αλλά δεν άλλαξε κάτι, με το 1-1 να είναι το τελικό σκορ.

Κίτρινες: Καμαρά, Τζαβέλλας, Ντε Μποκ, Βέργος – Ροσέρο, Παντελάκης.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάσα Ιλιτς): Τσιντώτας, Κεσχρίντα, Ντε Μποκ, Ασεβέδο, Τζαβέλλας, Γκονζάλες (80’ Ερλινγκμαρκ), Κούντε, Καμαρά, Ρομπάιγ (88’ Γιουμπιτάνα), Κουέν (68’ Ντιρκς), Βέργος.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Κλέιμαν, Σόρια, Τσαούσης, Παντελάκης, Εραμούσπε, Καραχάλιος, Ριένστρα (90’+1’ Τζίνο), Ροσέρο, Παμλίδης, Τζίμας (71’ Γκάρο), Μπαλάν (71’ Μπατίστ).