Premier League: Επέστρεψε στις νίκες και στα γκολ η Τσέλσι!

Νίκη μετά από καιρό στο πρωτάθλημα για την Τσέλσι που κέρδισε τη Φούλαμ

Η Τσέλσι νίκησε με 0-2 τη Φούλαμ στο «Κράβεν Κόταντζ», για την 7η αγωνιστική της Premier League.

Στο τοπικό ντέρμπι του Λονδίνου με την Φούλαμ, η ομάδα του Ποτσετίνο επέστρεψε στις νίκες, σκόραρε για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα μετά τις 25/08 και το 3-0 επί της Λούτον και έτσι έβαλαν τέλος στο αρνητικό σερί τριών αγώνων χωρίς νίκη στην Premier League (δύο ήττες, μία ισοπαλία).

Μούντρικ και Μπρόια μέσα σε δύο λεπτά «πάγωσαν» το «Κρέιβεν Κόταζ», μη επιτρέποντας στο συγκρότημα του Μάρκο Σίλβα να διατηρήσει το αήττητο που είχε στα δύο τελευταία ματς (0-0 εκτός με Κρίσταλ Πάλας, 1-0 εντός τη Λούτον).

Έτσι, οι “μπλε” πανηγύρισαν το πρώτο τους διπλό φέτος στο πρωτάθλημα και κατάφεραν επιτέλους ν’ απομακρυνθούν από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Πλέον η Τσέλσι και η Φούλαμ ισοβαθμούν με 8β στην 12η θέση.

Άστον Βίλα-Μπράιτον 6-1 (14΄, 21΄, 65΄ Γουότκινς, 26΄ αυτ. Εστουπινιάν, 85΄ Ράμσεϊ, 90+7΄ Ντάγκλας Λουίζ – 50΄ Φάτι)

Μπόρνμουθ-Άρσεναλ 0-4 (17΄ Σάκα, 44΄ πεν. Έντεγκααρντ, 53΄ πεν. Χάβερτς, 90΄+3 Γουάιτ)

Έβερτον-Λούτον 1-2 (45΄ Κάλβερτ-Λιούιν – 24΄ Λόκιερ, 31΄ Μόρις)

Μάντσεστερ Γ.-Κρίσταλ Πάλας 0-1 (24΄ Άντερσεν)

Νιούκαστλ-Μπέρνλι 2-0 (14΄ Αλμιρόν, 76΄ πεν. Ισακ)

Γουέστ Χαμ-Σέφιλντ Γιουν. 2-0 (24΄ Μπόουεν, 37΄ Σούτσεκ)

Γουλβς-Μάντσεστερ Σίτι 2-1 (13΄ αυτ. Ντίας, 66΄ Χουάνγκ Χι-Τσαν – 58΄ Άλβαρες)

Τότεναμ-Λίβερπουλ 2-1 (36΄ Σον, 90΄+6 αυτ. Ματίπ – 45΄+4 Χάκπο)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Μπρέντφορντ 1-1 (65΄ Ντομίνγκες – 58΄ Νόργκααρντ)

Φούλαμ-Τσέλσι 0-2 (18΄ Μούντρικ, 19΄ Μπρόια)