Premier League: Επικράτησαν τα φαβορί

Νίκη της Λίβερπουλ επί της Άστον Βίλα του Στίβεν Τζέραρντ, άνετη επικράτηση της Άρσεναλ, ενώ στο 90′ πανηγύρισε η Τσέλσι

Για την 16η αγωνιστική της Premier League, οι Λίβερπουλ, Τσέλσι, Άρσεναλ και Μάντσεστερ Σίτι πήραν τις εντός έδρας νίκες.

Λίβερπουλ- Άστον Βίλα 1-0

Η Λίβερπουλ πήρε σημαντική νίκη με 1-0 κόντρα στην Άστον Βίλα του Στίβεν Τζέραρντ που επέστρεψε για πρώτη φορά ως αντίπαλος στο Άνφιλντ.

Χάρις σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μοχάμεντ Σαλάχ στο 67′ οι “Κόκκινοι” πήραν τους τρεις βαθμούς και παρέμειναν στη 2η θέση με 37 βαθμούς, πίσω από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι.

Τσέλσι-Λιντς 3-2

Η Τσέλσι πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη στο Λονδίνο απέναντι στη Λιντς, καθώς με πέναλτι του Ζορζίνιο στο τέλος επικράτησε με 3-2 και παρέμεινε στο -1 από τη Λίβερπουλ και στο -2 από τη Σίτι.

Ο Ραφίνια με εύστοχο χτύπημα πέναλτι άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 27′, με τους Λονδρέζους να αντιδρούν και να ισοφαρίζουν πριν την ανάπαυλα, καθώς ο Μάοντ στο 44′ σκόραρε και έκανε το 1-1.

Στο 56′ η Τσέλσι κέρδισε πέναλτι και ο Ζορζίνιο έκανε την ανατροπή για την ομάδα του, σημειώνοντας το 2-1. Η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα δεν τα παράτησε και ισοφάρισε στο 83′ με τον Γκέλχαρντ. Ωστόσο, ο Ζορζίνιο με γκολ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ξανά με πέναλτι, έκανε το τελικό 3-2 και λύτρωσε την Τσέλσι.

Μάντσεστερ Σίτι- Γουλβς 1-0

Η Μάντσεστερ Σίτι κατάφερε, έστω και δύσκολα, να λυγίσει την αντίσταση της Γουλβς και να πάρει τη νίκη με 1-0, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Premier League.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα είχε τον έλεγχο του αγώνα και έχασε πολλές ευκαιρίες, ειδικά στο β’ μέρος, κατά τη διάρκεια του οποίου οι «λύκοι» αγωνίστηκαν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής, στις καθυστερήσεις του α΄ μέρους, του Ραούλ Χιμένεθ.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο 66ο λεπτό με πέναλτι ο Ραχίμ Στέρλινγκ, ο οποίος έγινε έτσι ο 32ος παίκτης που φθάνει τα 100 γκολ στο αγγλικό πρωτάθλημα. Με τη νίκη αυτή οι «πολίτες» θα παραμείνουν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Άρσεναλ- Σαουθάμπτον 3-0

Μετά από 2 ήττες στην Premier League, η Άρσεναλ επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, καθώς επικράτησε άνετα με 3-0 της Σαουθάμπτον στο «Έμιρεϊτς». Έτσι, οι «κανονιέρηδες» βρίσκεται πλέον στην 5η θέση με 26 βαθμούς και απέχουν έναν βαθμό από την τετράδα.

Ο Λακαζέτ στο 21′ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Μικέλ Αρτέτα, με τον Όντεγκααρντ έξι λεπτά αργότερα να σημείωνει το 2-0.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, με τους γηπεδούχους να δημιουργούν αρκετές ευκαιρίες και να πετυχαίνουν και 3ο γκολ με τον Γκάμπριελ στο 62′.