Premier League: Επιστροφή με δύο γκολ στην εντεκάδα ο Ζεσούς, 4-1 τη Λιντς η Άρσεναλ

Με πρωταγωνιστή τον Γκάμπριελ Ζεσούς που πέτυχε δύο γκολ, η Άρσεναλ διέλυσε τη Λιντς.

Στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Premier League, η Άρσεναλ θριάμβευσε με 4-1 απέναντι στην Λιντς.

Με την λήξη της αναμέτρησης, η Άρσεναλ παρέμεινε στην κορυφή με +8 από την δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι ενώ η Λιντς βρίσκεται στην 16η θέση με 26 βαθμούς.

Στον αγώνα, η Άρσεναλ μπήκε δυναμικά και πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Ζεσούς στο 35ο λεπτό. Ο Γουάιτ στο 47′ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0 και ο Ζεσούς στο 55′ τριπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Η Λιντς το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 3-1 με τον Κρίστενσεν στο 76′ με τον Τσάκα στο 84′ να υπογραφεί το τελικό σκορ.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Κρίσταλ Πάλας νίκησε με 2-1 τη Λέστερ και με το ίδιο σκορ επιβλήθηκε η Μπόρνμουθ της Φούλαμ.

ισόπαλο με 1-1 έληξε το Νότιγχαμ Φόρεστ – Γουλβς και το Μπράιτον – Μπρέντφορντ μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις στο τελικό 3-3 στο Άμεξ.

Μάντσεστερ Σίτι-Λίβερπουλ 4-1 (27′ Αλβαρεζ, 46′ Ντε Μπρόινε, 53′ Γκουντογκάν, 74′ Γκρίλις-17′ Σαλάχ)

Άρσεναλ-Λιντς 4-1 (35′ πεν., 55′ Χεσούς, 47′ Γουάιτ, 84′ Τζάκα-76′ Κρίστενσεν)

Μπόρνμουθ-Φούλαμ 2-1 (50′ Ταβερνιέ, 79′ Σολάνκε-16′ Περέιρα)

Μπράιτον-Μπρέντφορντ 3-3 (21′ Μιτόμα, 28′ Γουέλμπεκ, 90′ πεν. ΜακΑλιστερ-10′ Γιάνσον, 22′ Τόνεϊ, 49′ Πίνοκ)

Κρίσταλ Πάλας-Λέστερ 2-1 (59′ αυτ. Αϊβερσεν, 90’+ Ματετά-56′ Περέιρα)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Γουλβς 1-1 (38′ Τζόνσον-83′ Ποντένσε)