Super League: Οδυνηρή ήττα για τον Παναιτωλικό, 2Χ2 νίκες για τη Λαμία στα playouts

Με ανατροπή η Λαμία νίκησε τον Παναιτωλικό και έκανε μεγάλο βήμα για την παραμονή στην κατηγορία

H Λαμία πήρε σημαντική νίκη με 1-3 επί του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο, για τη 2η αγωνιστική των Playouts της Super League.

Οι γηπεδούχοι, που αποδοκιμάστηκαν έντονα στο φινάλε, προηγήθηκαν με τον Γιώργο Λιάβα (55’), αλλά Τζέισον Μεντίνα (66’) και Ρούμπεν Μαρτίνεθ (67’, 90’+4’) χάρισαν στους Φθιώτες το σπουδαίο «τρίποντο».

Ο Παναιτωλικός μπήκε αρκετά δυναμικά στο γήπεδο, δημιουργώντας ευκαιρίες στα πρώτα 10 λεπτά. Στο 40” ο Δημήτρης Κολοβός δεν μπόρεσε να νικήσει από πολύ κοντά τον Γκαραβέλ , στην συνέχεια ο Νίκος Καρέλης στο 5’ η σέντρα σουτ πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Στο 8′ ο Λεβάν Σενγκέλια προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να γίνει απειλητικός.

Τέλος, ο τερματοφύλακας της Λαμίας έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ το φαλτσαριστό σουτ του Σενγκέλια (10’).

Στην συνέχεια η Λαμία ισορρόπησε θα μπορούσε να βρει γκολ είτε με τον Μαρτίνεθ (22’), είτε με τον Στεφάν Ασκόφσκι (33’) είτε, κυρίως, με τον Νταβίντ Σιμόν (30’) που προσπάθησε από πλάγια να νικήσει τον Γιάννη Ανέστη.

Στην επανάληψη οι ομάδες αμφότερες πετυχαν γκολ ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ στο 55’. Ο Λιάβας και Καρέλης συνεργάστηκαν άψογα, με τον 22χρονο αμυντικό να νικάει, με τη βοήθεια και του Σιμόν, τον Γκαραβέλη για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι όμως αντέδρασαν με τον Μεντίνα καθως αιφνιδίασε τον Ανέστη για το 1-1.

Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου βρήκε και δεύτερο γκολ με δράστη τον Μαρτίνεθ το 1-2.

Τα καναρίνια βγήκαν μπροστά, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, η Λαμία βρήκε την ευκαιρία για τρίτο τέρμα. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μαρτίνεθ.

Κίτρινες: Μάρτενσον, Μλάντεν – Σιμόν, Νούνιες, Σλίβκα.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Λιάβας, Λάρσον, Μλάντεν, Χατζηθεοδωρίδης, Μάρτενσον, Κολοβός (75’ Μόρσεϊ), Σενγκέλια (69’ Ντίας), Ντουάρτε (83’ Βοϊλης), Χουάνπι (75’ Μπουζούκης), Καρέλης (83’ Ζοάο Πέδρο)

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Γκαραβέλης, Αμπάντα, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Μεντίνα (71’ Τσούκαλος), Ασκόφσκι (46’ Καραμάνος), Τζανδάρης (58’ Σλίβκα), Μαρτίνεθ, Βέργος (79’ Στάνκο), Νούνιες (71’ Μπεχαράνο), Σιμόν.