Πρέμιερ Λιγκ: Εύκολο μεσημέρι για την Τσέλσι

Πρώτη νίκη για τον Τούχελ στον πάγκο της Τσέλσι μετά τη νίκη κόντρα στην Μπέρνλι.

Η Τσέλσι φιλοξένησε την Μπέρνλι στο “Στάμφορντ Μπριτζ” του Λονδίνου για την 21η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ και επικράτησε με 2-0, με τον Τόμας Τούχελ να παίρνει την πρώτη του νίκη στον πάγκο των «μπλε».

Οι Λονδρέζοι είχαν τον πλήρη έλεγχο του ματς, δεν απειλήθηκαν καθόλου από τους φιλοξενούμενους σε όλη τη διάρκεια του αγώνα (χωρίς τελική τελείωσε τον αγώνα η Μπέρνλι!) και άνοιξαν το σκορ με τον Αθπιλικουέτα στο 40′. Στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν και πάλι ένας μονόλογος της Τσέλσι με τα «Λιοντάρια» να πλησιάζουν συνεχώς στην εστία του Πόουπ, χωρίς όμως να καταφέρουν να βρουν την τελική ενέργεια για να τελειώσουν το παιχνίδι. Αυτό το έκανε ο Μάρκος Αλόνσο στο 85′, όταν έβαλε ένα πανέμορφο γκολ για το 2-0 από δύσκολη θέση μέσα στην περιοχή.

Με αυτή τη νίκη, η Τσέλσι πλησίασε ακόμα πιο κοντά στην τετράδα έχοντας πλέον 33 βαθμούς (7η) ενώ αντιθέτως, η Μπέρνλι παρέμεινε κοντά στην επικίνδυνη ζώνη έχοντας όμως μια διαφορά ασφαλείας οκτώ βαθμών (16η θέση, 22 βαθμών) από την 18η Φούλαμ.

Τσέλσι (Τούχελ): Μεντί – Αθπιλικουέτα, Τιάγκο Σίλβα, Ρούντιγκερ – Χάντσον Οντόι (73′ Τζέιμς), Ζορζίνιο, Κόβασιτς, Αλόνσο – Μάουντ (80′ Χάβερτς), Βέρνερ – Έιμπραχαμ (46′ Πούλισικ)

Μπέρνλι (Ντάις): Πόουπ – Πίετερς, Μι, Ταρκόφσκι, Λόουτον – ΜακΝίλ, Κόρκ, Γουέστγουντ, Μπρέιντι (76′ Μουμπονγκό) – Γουντ (61′ Γκούντμουνσον), Βύντρα (57′ Ροντρίγκεζ)