Premier League: Με πρωταγωνιστή τον Μπρούνο Γκιμαράες, η Νιούκαστλ επικράτησε της Νότιγχαμ

Σπουδαία επικράτηση για τη Νιούκαστλ απέναντι στη Νότιγχαμ Φόρεστ.

Στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Premier League, η Νιούκαστλ επικράτησε της Νότιγχαμ Φόρεστ με 2-3 στο “City Ground” και ανέβηκε στην 7η θέση.

Το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό από το πρώτο λεπτό, με τις “καρακάξες” να παίρνουν το προβάδισμα στο 10ο λεπτό με τον Μπρούνο Γκιμαράες να εκμεταλλεύεται τη σέντρα του Τρίπιερ, σκοράροντας από κοντινή απόσταση.

Η Νότιγχαμ αντέδρασε και ο Ελάνγκα ισοφάρισε στο 26ο λεπτό. Πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Σαρ έβαλε εκ νέου μπροστά τη Νιούκαστλ, αλλά στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, ο Χάντσον Οντόι έφερε το ματς σε ισορροπία.

Ο Γκιμαράες ξανασκόραρε στο 66′ χαρίζοντας μια σημαντική νίκη στην ομάδα του που έφτασε τους 36 βαθμούς. Από την άλλη, η Νότιγχαμ βρίσκεται σε δύσκολη θέση έχοντας μόλις 21 βαθμούς.

Μάντσεστερ Σίτι-Έβερτον 2-0 (71′, 84′ Χάαλαντ)

Φούλαμ-Μπόρνμουθ 3-1 (5′ Ντεκόρδοβα, 36′, 52′ Μουνίθ-50′ Σένεσι)

Λίβερπουλ-Μπέρνλι 3-1 (31′ Ζότα, 52′ Ντίας, 79′ Νούνιες-45′ Ο’Σι)

Λούτον-Σέφιλντ Γιουν. 1-3 (52′ πεν. Μόρις-30′ Αρτσερ, 36′ πεν. ΜακΑτί, 72′ Σόουζα)

Τότεναμ-Μπράιτον 2-1 (61′ Σαρ, 90’+ Τζόνσον-17′ πεν. Γκρος)

Γουλβς-Μπρέντφορντ 0-2 (35′ Νόργκαρντ, 77′ Τόνεϊ)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Νιούκαστλ 2-3 (26΄ Ελάνγκα, 45΄+6 Χάντσον-Οντόι – 10΄,66΄ Μπρούνο Γκιμαράες, 43΄ Σαρ)