Premier League: Με υπογραφή Έντεγκαρντ το διπλό της Άρσεναλ επί της Κρίσταλ Πάλας

Η Άρσεναλ δυσκολεύτηκε, αλλά τα κατάφερε απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας.

Για την 2η αγωνιστική της Premier League, η Άρσεναλ επικράτησε 0-1 της Κρίσταλ Πάλας στο «Σέλχαστ Παρκ» και έκανε το 2/2 στο πρωτάθλημα μαζί με τις Μάντσεστερ Σίτι και Μπράιτον.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την Άρσεναλ να πιέζει για να πετύχει το πρώτο γκολ κυρίως από τη δεξιά πλευρά, ενώ η Κρίσταλ Πάλας και ο Τζόνστον προσπαθούσαν να ανταπεξέλθουν στις επιθετικές προσπάθειες των «κανονιέρηδων».

Στο 29ο λεπτό η Άρσεναλ είχε τεράστια ευκαιρία να προηγηθεί, όταν ο Ενκέτια τροφοδοτήθηκε στην περιοχή, γύρισε ωραία το κορμί του και με το αριστερό έστειλε την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι.

Οι φιλοξενούμενοι στο 36’ είχαν ακόμη μια καλή στιγμή. Ο Ενκέτια βρέθηκε μέσα στην περιοχή και έσκαψε την μπάλα, προλαβαίνοντας την έξοδο του Τζόνστον, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Στην επανάληψη, ένας εκ των πολυτιμότερων του ματς Έντι Ενκέτια έπιασε στον ύπνο την άμυνα της Κρίσταλ Πάλας έπειτα από έξυπνη εκτέλεση φάουλ και εν συνεχεία τσίμπησε την μπάλα μέσα στην περιοχή. Ο Τζόνστον βγήκε άγαρμπα,τον ανέτρεψε και ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Έντεγκαρντ που έγραψε το 0-1 για την ομάδα του.

Στο 67’ ο Τομιγιάσου τράβηξε τον Αγιού δεν τον άφησε να του ξεφύγει με αποτέλεσμα να αντικρίσει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αφήσει την Άρσεναλ με δέκα παίκτες.

Η σημαντικότερη στιγμή για την ομάδα του Ρόι Χόντσον ήρθε στο 90+5′, όταν ο Μίτσελ με βολέ μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα άουτ.

Νότιγχαμ Φόρεστ-Σέφιλντ Γιουν. 2-1 (3΄ Αβονίγι, 89΄ Γουντ – 48΄ Χάμερ)

Φούλαμ-Μπρέντφορντ 0-3 (44’ Γουισά, 66’πέν, 90’+2’ Εμπουεμό)

Λίβερπουλ-Μπόρνμουθ 3-1 (27’ Ντίαζ, 36’ Σαλάχ, 62’ Ζότα – 3’ Σεμένιο)

Γουλβς-Μπράιτον 1-4 (61’ Χι Τσαν – 15’ Μιτομά, 46’ Εστουπινιάν, 51’, 55’ Μαρτς)

Τότεναμ-Μάντσεστερ Γιουν. 2-0 (49’ Σαρ, 83’αυτ. Μαρτίνεζ)

Μάντσεστερ Σίτι-Νιούκαστλ 1-0 (31’ Αλβαρεζ)

Άστον Βίλα-Έβερτον 4-0 (18’ ΜακΓκιν, 25’πέν. Ντάγκλας Λουίζ, 51’ Μπέιλι, 75’ Ντουράν)

Γουέστ Χαμ-Τσέλσι 3-1 (7΄ Αγκέρ, 53΄ Αντόνιο, 90΄+5 Πακετά – 28΄ Τσουκβουεμέκα

Κρίσταλ Πάλας-Άρσεναλ 0-1 (54΄πεν. Όντεγκααρντ)