Serie A: “Διπλό” στο Ρενάτο Ντ’Αλαρα για τη Μίλαν

Η Μίλαν νίκησε στην έδρα της Μπολόνια και ξεκίνησε με το δεξί στο πρωτάθλημα

Στην αυλαία της 1ης αγωνιστική της Serie A, η Μίλαν νίκησε με 0-2 τη Μπολόνια στο Ρενάτα Ντ’Αλαρα και μπήκε με το δεξί στη νέα σεζόν.

Η ομάδα του Πιόλι διατήρησε το αήττητο απέναντι στους «ροσομπλού» για 16ο συνεχόμενο ματς ανεξαρτήτως έδρας (0-3-13).

Οι “Ροσονέρι” καθάρισαν το παιχνίδι από τα πρώτα εικοσιπέντε λεπτά με το γκολ του Ζιρού στο 11′ και του Πούλισικ στο 21ο λεπτό.

Πιο συγκεκριμένα, στο 11ο λεπτό ο Ρέιντερς βρήκε τον Ζιρού στην περιοχή και ο Γάλλος τελείωσε υποδειγματικά τη φάση και δέκα λεπτά αργότερα ήταν σειρά του Γάλλου σέντερ φορ της Μίλαν να δώσει την τελική πάσα στον Πούλισικ, με τον Αμερικανό να σουτάρει εκτός περιοχής και να νικάει τον Σκορούπσκι για το τελικό 0-2.

Σκόρερς: 11′ Ζιρού, 21′ Πούλισικ

Κάρτες: Όμπισερ, Ζιρκέ – Ερνάντες, Κρούνιτς

Εμπολι-Βερόνα         0-1 (75΄ Μπονατσόλι)

Φροζινόνε-Νάπολι      1-3 (7΄πεν. Χαρουΐ – 24΄ Πολιτάνο, 42΄,79΄ Οσιμέν)

Τζένοα-Φιορεντίνα     1-4 (58΄ Μπιράσχι – 5΄ Μπιράγκι, 11΄ Μποναβεντούρα, 40΄ Γκονζάλες, 56΄ Μαντραγκόρα)

Ιντερ-Μόντσα          2-0 (8΄, 76΄ Μαρτίνες)

Ρόμα-Σαλερνιτάνα      2-2 (17΄, 82΄ Μπελότι – 36΄, 49΄ Καντρέβα)

Σασουόλο-Αταλάντα     0-2 (84΄ Ντε Κετελάερε, 90΄+3 Ζορτέα)

Λέτσε-Λάτσιο          2-1 (85΄ Άλμβιστ, 87΄ Ντι Φραντσέσκο – 26΄ Ιμόμπιλε)

Ουντινέζε-Γιουβέντους 0-3 (2΄ Κιέζα, 20΄πεν. Βλάχοβιτς, 45΄+3 Ραμπιό)

Τορίνο-Κάλιαρι        0-0

Μπολόνια-Μίλαν        0-2 (11΄ Ζιρού, 21΄ Πούλισικ)