Premier League: Μια ανάσα από την Σίτι είναι η Άρσεναλ

Πλησίασε στο -2 η Μάντσεστερ Σίτι.

Για την 25η αγωνιστική του Αγγλικού πρωταθλήματος, η Μάντσεστερ Σίτι διέλυσε  με 4-1 την Μπόρνμουθ και μείωσε στους -2 από την πρώτη Άρσεναλ.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα πήραν το προβάδισμα στο 15’ με τον Άλβαρες μετά από το δοκάρι του Χάαλαντ. Στο 29’ ο Χάαλαντ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ο Νορβηγός έφτασε τα 27 γκολ σε 24 ματς στην Premier League, τα περισσότερα από όσα πέτυχε ποτέ παίκτης της Σίτι σε μία σεζόν. Άφησε πίσω του, πια, τον Σέρχιο Αγουέρο που κρατούσε το σχετικό ρεκόρ με 26 τέρματα τη σεζόν 2014-2015.

Στο 45’ ο Φόντεν έβαλε το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ 3-0. ενώ το τέρματο τέρμα των φιλοξενούμενων προήλθε από το αυτογκόλ του Μέφαμ. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν το «γκολ της τιμής» με τον Λέρμα στο 83΄.

Νωρίτερα η Άρσεναλ παρέμεινε στην κορυφή με το γκολ του Μαρτινέλι στο 46’ κόντρα στην Λέστερ. Οι «αλεπούδες» ηττήθηκαν σε δεύτερο συνεχόμενο ματς ύστερα από το 3-0 με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πλησιάζοντας όλο και περισσότερο την κόκκινη ζώνη.

Η Γουέστ Χαμ  ισοπέδωσε με 4-0 την  Νότιγχαμ Φόρεστ μεγάλος πρωταγωνιστής ο  Ντάνι Ίνγκς, ο οποίος μέσα σε τρία λεπτά πέτυχε δύο γκολ βάζοντας τις βάσεις για τη μεγάλη νίκη. Στο 78΄ τα πάντα τελείωσαν με το γκολ του Ντέγκλαν Ράις, ενώ στο 85΄ ο Μιχαΐλ Αντόνιο έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα».

Η Άστον Βίλα πήρε το τρίποντο κόντρα στην Έβερτον σκόρερ του αγώνα ήταν οι Γουότκινς στο 63’ και Μπουέντια στο 81’.

Η Λιντς βγήκε νικήτρια με 1-0 στο ντέρμπι των ουραγών με την Σαουθάμπτον (1-0), με το τέρμα του Ζούνιορ Φίρπο στο 77’.