Ρεάλ Μαδρίτης-Ατλέτικο Μαδρίτης: Έ”Χ”ασαν και οι δύο

Ισόπαλο έληξε το ντέρμπι μεταξύ της Ρεάλ Μαδρίτης και της Ατλέτικο.

Για την 23η αγωνιστική της La Liga, Ρεάλ Μαδρίτης και Ατλέτικο Μαδρίτης έμειναν ισόπαλες με 1-1 στο Σαντιάγο Μπερναμπέου.

Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε τη Ρεάλ Μαδρίτης στους 52 βαθμούς και στη δεύτερη θέση. ενώ η συμπολίτισσα Ατλέτικο έμεινε στην τέταρτη θέση με 42β.

Οι φιλοξενούμενοι, παρότι έπαιζαν από το 64΄ με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κορέα (για αγκωνιά εκτός φάσης στον Ρούντιγκερ), κατάφεραν και πήραν το προβάδισμα.

Οι “Ροχιμπλάνκος” πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Χιμένεθ στο 78ο λεπτό. Ο Γκριεζμάν εκτέλεσε φάουλ, ο Ουρουγουανός πήδηξε ψηλότερα από όλους και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ωστόσο, η “Βασίλισσα” βρήκε την απάντηση στο 85ο λεπτό με δράστη τον Αλβάρο Ροντρίγκεζ. Η Ρεάλ κέρδισε κόρνερ, ο Κρόος ανέλαβε την εκτέλεση, ο Αλβάρο Ροντρίγκεζ έκανε την κεφαλιά, ισοφάρισε σε 1-1 και έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στους γηπεδούχους.

«Μελανό» σημείο του αγώνα, ο σοβαρός τραυματισμός του Ρεϊνίλντο στο πρώτο ημίχρονο. Ο αμυντικός της Ατλέτικο φάνηκε να γυρίζει το γόνατό του, σε μία προσπάθεια να ανακόψει τον Ασένσιο, και αποχώρησε με φορείο σφαδάζοντας από τους πόνους.

Σκόρερς: 85′ Αλβάρο Ροντρίγκεζ – 78′ Χιμενεθ

Ελτσε-Μπέτις 2-3 (7΄πεν. Φιντέλ, 9΄ Μπογέ – 65΄πεν. Μπ. Ιγκλέσιας, 68΄ Μιράντα, 90+6΄πεν. Γουίλιαν Ζοσέ)

Εσπανιόλ-Μαγιόρκα 2-1 (22΄, 51΄ Μπρέιθγουεϊτ – 41΄ Μουρίτσι)

Κάντιθ-Ράγιο Βαγεκάνο 1-0 (74΄ Γκουαρντιόλα)

Ρεάλ Μαδρίτης-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1 (85΄ Αλβαρο Ροντρίγκεθ – 78΄ Χιμένες)

Βαλένθια-Σοσιεδάδ 22:00