Premier League: Μοιράστηκαν βαθμούς Άστον Βίλα και Λίβερπουλ

Στην ισοπαλία κόλλησε η Άστον Βίλα με την Λίβερπουλ.

Για την 37η αγωνιστική του Αγγλικού πρωταθλήματος η Λίβερπουλ αν και προηγήθηκε στο σκορ δεν κατάφερε να φύγει με το τρίποντο από το «Βίλα Παρκ» καθως η Άστον Βίλα κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια 3-3.

Η Λίβερπουλ χωρίς να έχει υψηλή απόδοση στάθηκε τυχερή στην φάση του 2’ με το αυτογκόλ του Μαρτίνες κι εν συνεχεία βλέποντας τους αντιπάλους του να αστοχούν από άκρως πλεονεκτικές θέσεις, εκμεταλλεύτηκαν τους κενούς χώρους που βρήκαν και μπήκαν στ΄ αποδυτήρια με σκορ νίκης (Χάκπο 23’ και Κουάνσα στο 48’).

Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά και με «χρυσή» αλλαγή τον Ντάνκαν (μπήκε στο 79΄ αντί του Ζανιόλο), η Αστον Βίλα κατάφερε αρχικά να μειώσει σε 2-3 στο 85′ και τρία λεπτά μετά με τον ίδιο παίκτη και αρκετή δόση τύχης (η μπάλα βρήκε πάνω στο πόδι του μετά την πάσα του Μπέιλι) να φτάσει στο εντυπωσιακό 3-3.