Premier League: “Μονόλογος” της Βίλα απέναντι στην Άρσεναλ, ανέβηκε στην κορυφή η Λίβερπουλ

Ακόμη ένα τρίποντο για την Άστον Βίλα, στο -2 από την πρώτη Λίβερπουλ.

Για την 16η αγωνιστική της Premier League, η Άστον Βίλα πήρε μεγάλη νίκη απέναντι στην Άρσεναλ με 1-0 στο “Villa Park”, μείωσε τα διαφορά από τους “κανονιέρηδες” στον έναν βαθμό και έκανε “δώρο” στη Λίβερπουλ που πλέον φιγουράρει μόνη της στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Η Βίλα βρίσκεται σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση το τελευταίο διάστημα και το απέδειξε από τα πρώτα λεπτά του ματς. Οι παίκτες του Ουνάι Έμερι αναπτύχθηκαν υπέροχα, ο Μπέιλι έκανε το γύρισμα στον ΜακΓκίν και αυτός σούταρε μέσα από την περιοχή “εκτελώντας” τον Ράγια για το 1-0.

Η πρώτη καλή στιγμή της Άρσεναλ ανήκε στον Σάκα στο 32ο λεπτό, ενώ 60 δευτερόλεπτα αργότερα ο Έντεγκααρντ σούταρε και η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ ωστόσο οι “χωριάτες” είχαν κλείσει αποτελεσματικά τους χώρους, “μπλοκάροντας” τους αντιπάλους τους και το 1-0 διατηρήθηκε μέχρι τέλους.

Στο 90′ ο Χάβερτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ο Κας βρήκε την μπάλα με το χέρι, ο φορ της Άρσεναλ επίσης και ο VAR ακύρωσε το τέρμα των “κανονιέρηδων”.

Κίτρινες: 28′ Ζιντσένκο, 53′ Ντιν, 63′ Λουίζ, 73′ Μακγκίν, 77′ Ράις, 88′ Κάρλος

Άστον Βίλα (Έμερι): Μαρτίνεζ, Κόνσα (Κας 66′), Κάρλος, Τόρες, Ντιν (Μορένο 78′), Μπέιλι (Ντιαμπί 46′), ΜακΓκιν, Λουίς, Καμαρά (Ντεντόνκερ 66′), Τίλεμανς (Ράμσεϊ 56′), Γουότκινς.

Άρσεναλ (Στουίβενμπεργκ): Ράγια, Γουάιτ, Σαλιμπά, Μαγκαλιάες, Ζιντσένκο (Νέλσον 90+3′), Ράις, Έντεγκαρντ, Χάβερτς, Μαρτινέλι (Τροσάρ 70′), Σακά, Ζεσούς (Ενκετιά 82′).