Premier League: Νέο τρίποντο της Λίβερπουλ με ανατροπή στις καθυστερήσεις

Ακόμη μία ανατροπή για τη Λίβερπουλ, αυτήν την φορά κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας

Για την αυλαία της 16ης αγωνιστικής της Premier League, η Λίβερπουλ επικράτησε της Κρίσταλ Πάλας με 2-1 στο “Selhurst Park” και ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, έχοντας ωστόσο παιχνίδι περισσότερο.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με “λευκή ισοπαλία”, με τη Λίβερπουλ να μην καταγράφει ούτε μία τελική προσπάθεια εντός στόχου.

Οι “κόκκινοι” δεν απείλησαν καθόλου την αντίπαλη εστία, ενώ στο 27ο λεπτό η Πάλας είχε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί όταν ο Λέρμα βγήκε σε θέση βολής μέσα από την περιοχή, όμως “είδε” τον Άλισον να κάνει τρομερή διπλή επέμβαση στο πρώτο του παιχνίδι μετά την 10ημερη απουσία του λόγω τραυματισμού.

Τρία λεπτά αργότερα, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα για το μαρκάρισμα του Φαν Ντάιν στον Εντουάρ, ωστόσο ο VAR επενέβη καθώς στην αρχή της φάσης υπήρχε φάουλ του Χιούς στον Έντο με αποτέλεσμα η αρχική απόφαση να παρθεί πίσω.

Στο 56ο λεπτό Μάντλεϊ σφύριξε πέναλτι για την Κρίσταλ Πάλας, σχεδόν τρία λεπτά μετά αφού είχε συμβεί η πτώση του Ματετά από τον Κουάντσα. Ο ρέφερι κλήθηκε να δει το βίντεο και υπέδειξε αμέσως πέναλτι. Ο Ματετά ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε από τα “11 βήματα”.

Στο 75′ οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Αγιού πήρε δεύτερη κίτρινη κάρτα και δευτερόλεπτα μετά την αποβολή ο Τζόουνς έστρωσε την μπάλα στον Σαλάχ, ο οποίος ισοφάρισε σε 1-1. Μάλιστα, με αυτό το τέρμα ο Αιγύπτιος έφτασε τα 200 με τη φανέλα της Λίβερπουλ και τα 150 στην Premier League.

Η ομάδα του Κλοπ πίεσε και δικαιώθηκε γυρνώντας τούμπα το ματς, με πολύ ωραία ενέργεια του Έλιοτ λίγο έξω από την περιοχή.

Κίτρινες: 29′ Φαν Ντάικ, 37′ Γουόρντ, 60′ Αγιού, 64′ Λέρμα, 71′ Ρίτσαρντς, 75′ Αγιού, 90+8′ Άντερσεν, 90+9′ Γκόμεζ, 90+10′ Ντίας, 90+12′ Ααμαντά

Κρίσταλ Πάλας (Χόντσον): Τζόνστον (Μάθιους 86′) , Κλάιν, Άντσερσεν, Γκουεχί, Γουάρντ, Λέρμα (Ολίσε 67′), Ρίτσαρντς, Χιουζ (Όζο 90+5′), Αγιού, Έντουαρντ (Ματετά 46′), Σλουπ (Ααμαντά 84′).

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κουάνσα (Κονατέ 57′), Φαν Ντάικ, Τσιμίκας, Σόμποσλαϊ (Τζόουνς 73′), Έντο (Γκόμεζ 46′), Γκράβενμπερχ (Χάκπο 57′), Σαλάχ, Ντίας, Νούνιες (Έλιοτ 74′).